Mnoho výhod okrasných keříků hebe

Rate this post

Hebe se hodí do trvalkových záhonů, do vřesovišť, do truhlíků i na skalky. Použity mohou být i jako půdopokryvné rostliny.  Jedná se o keříky rozmanitých tvarů s velmi zajímavou strukturou a hezkým kvetením.

Hebe (česky rozrazilec) se dá popsat jako okrasný hustý keř. Jeho domovinou je Nový Zéland. V místě svého původu může dosáhnout až velikosti stromu. V našich podmínkách však dorůstá pouze do výšky 30 – 50 cm. Zatímco některé odrůdy rozrazilce připomínají buxus či plavuň, další odrůdy jsou podobné spíše cypřišovitým jehličnanům. Drobné lístky jsou na větvičkách narostlé pravidelně křižmostojně. Odrůdy se odlišují též barvou květů. Plodem jsou tobolky. Zaujme i polštářkovitý růst keříků, šupinovité lístky, hroznovitá květenství. 140 různých druhů dává možnost, aby si z jejich širokého sortimentu vybral opravdu každý.

Výhody keříků rozrazilce

  • Postačí jim klasická zahradní zemina,
  • nemají vysoké nároky na živiny,
  • nabízejí mnohé odlišné kultivary
  • uplatní se v záhonech, ve skalkách, v truhlících, kameninových korytech, ve vřesovištích, v předzahrádkách,
  • menší druhy s drobnějšími lístky jsou natolik odolné, že zvládají i naše nevlídné zimy,
  • není nutná výrazná úprava střihem,
  • doba kvetení je dlouhá – od května do října,
  • není nutné přihnojování rostlin.

Ideální stanoviště

Ideálním místem výsadby pro hebe jsou slunná až polostinná místa. Rostliny nevysazujte ve stínu, ochudili byste se o radost z krásy květů a o zajímavou strukturu keřů. Větvičky se ve stínu začnou vytahovat za světlem a olistění řídne. Mnohé druhy ve stínu ani nevykvetou, navíc se stávají choulostivějšími. Mohly by vymrznout.

Přikrývka na zimu

V prvních dvou letech po výsadbě se doporučuje přikrývat chvojím nebo mulčem všechny druhy hebe. Díky přikrývce budou mít lepší podmínky pro uchycení v půdě a možnost odolat mrazům a nestálému zimnímu počasí. Jako přikrývka dobře poslouží chvojí nebo netkaná textilie. Kvůli odlišné otužilosti a mrazuvzdornosti různých druhů se ihned při nákupu informujte u odborného prodejce. Plně mrazuvzdorné druhy odolávají mrazu až do – 15°C, u zimovzdorných počítejte s odolností do – 5°C. Nejchoulostivější druhy označované jako chladuvzdorné snesou pokles teplot pouze k 0°C. U dospělých keřů přivyklým místním podmínkám není třeba se obávat výrazného zimního poškození. Dobře znovu obráží.

Jak hebe množit

Hebe se dobře množí řízkováním. Řízky oddělujeme nejlépe koncem července až srpna. Z keříků odřezáváme spodní nekvetoucí větvičky v délce cca 10 cm. Větvičky s odstraněnými spodními lístky namočíme do růstového stimulátoru a vysadíme do písčitého kompostu. Kořínky se brzy vytvoří. V tomto období mají mít nově vznikající rostlinky mírný stín. Řízky lze ponechat také pod sklem. Nízko rostoucí keře lze úspěšně množit také dělením trsů.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

480 total views, 1 views today