Máte silenky ve své skalce?

Rate this post

Většina našich oblíbených skalniček sice rozkvétá v květnu, ale na jejich výsadbu můžete pomýšlet klidně i v říjnu. Mnohé z nich se pyšní růžovými květy, stejně jako silenky. V našich podmínkách se jim daří velice dobře. Spolehlivě rostou, dostatečně kvetou a ani jejich množení není problém.

Silene vulgarisCharakteristika rodu

Rod Silene je velmi bohatý, čítá na 600 druhů. Silenkám vyhovuje slunné stanoviště, dobře propustná, mírně vlhká až téměř štěrkovitá půda. Pro silenky nejsou vhodné příliš vysychavé půdy. Některé druhy silenek jsou však přecitlivělé na zimní vlhkost. Ta může bohužel způsobovat jejich zahnívání.

Výsev a množení

Zcela bezproblémové je u silenek množení řízkováním v průběhu vegetačního období. Hlavně kobercovité a  oddenkovité silenky se takto množí velmi snadno. Silenky obecně mají velmi miniaturní semínka, takže množení výsevem se příliš neuplatňuje. Praktikuje se spíše u botanických druhů. Právě botanické druhy se doporučuje vysévat již v zimních, nejpozději v předjarních měsících.

Silenka detailSilene acaulis

Silene acaulis patří k nejoblíbenějším druhům. Tento druh pochází z horských oblastí Eurasie a Severní Ameriky. Oblibu si získal hlavně proto, že vytváří nádherné husté rostlinné koberce. Bílé, nebo růžové kvítky se na rostlinných kobercích začínají objevovat už počátkem léta. V horských oblastech jsou tyto druhy jedny z nejčastěji se vyskytujících. V našich podmínkách je však potřeba počítat s tím, že se pravděpodobně nedožijí příliš vysokého věku. Snad jedinou nevýhodou těchto půvabných rostlin je to, že množství květů na rostlinách je v přírodě vždy větší, než na zahradních rostlinách.

Silene maritima (uniflora)

Silene maritima je v našich podmínkách naprosto spokojený a bezproblémový druh. Rychle se rozrůstá a vytváří husté koberce. Patří spíše k nízkým druhům, které dosahují jen 10 – 15 cm na výšku včetně květů. Bíle a růžově kvetoucí rostliny mají kalichy jako by nafouklé.  Velmi pěknou a zajímavou panašovanou odrůdou je Druett’s variegated. I ten si lze snadno namnožit řízkováním.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com