Máte přebytek švestek? Vyrobte si z nich Plumellu!

Rate this post

Na konci září míváme na stromech v zahradě bohatou úrodu nejrůznějšího ovoce. Švestky patří k těm nejoblíbenějším. V letech, kdy je jich opravdu nadúroda, vymýšlíme nejrůznější způsoby, jak je uchovat a uskladnit anebo zužitkovat. Což takhle vyrobit si letos místo klasických povidel Plumellu neboli švestkovou Nutellu. Hlavně u dětí tato švestková Nutella vítězí na celé čáře.

Potřebné suroviny 

Na jednu dávku si připravímee 2,5 kg švestek, které předem vypeckujeme. Dále budeme potřebovat 2 až 3 ks čokoládového pudinku, 2 vanilkové cukry, 1 kg cukru krupice a 150 až 200 g kakaa v prášku.

Postup přípravy

  • Dobře vyzrálé švestky omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme. V hrnci s dvojitým dnem vaříme švestky za stálého míchání do měkka. Tyčovým mixerem rozmixujeme uvařené švestky do hladka.
  • Do uvařené rozmixované kaše ze švestek vmícháme směs sypkých surovin – cukrů, pudinků a kakaa. Chceme-li mít kaši hustší, použijeme všechny 3 pudinky. Množství kakaa závisí na tom, jak hodně nebo málo barví.
  • Vše společně necháme dostatečně promísit a probublat navíc ještě minimálně 2 minuty.
  • Ještě horkou Plumellu dáváme do umytých a pečlivě vysušených skleniček s pevným uzávěrem. Po naplnění otočíme dnem vzhůru. Tím zajistíme, že se víčka dobře přichytí a vytlačí se přebytečný vzduch.
  • Pro jistotu, aby nám Plumella vydržela co nejdéle, ji můžeme také sterilovat. Ideálně po dobu 15 minut a při 80°C.

Na co lze Plumellu využít 

Plumellu můžeme dochutit troškou rumu. Pak ji pochopitelně nedáváme dětem. Ale má zase příjemnější vůni i chuť. Plumella se skvěle hodí jako přídavek do bílých jogurtů a zakysané smetany. Dá se také použít jako náplň do buchet, koláčů, jako pomazánka na perník nebo i na chleba.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

281 total views, 1 views today