Macešky nikdy neztratí svůj půvab

Nádherné sametové krásky – macešky nás těší svým půvabem již celá staletí. Jsou to květiny jara a zároveň i podzimu. Již kolem roku 1600 byly nápadně velkokvěté a pestré violky trojbarevné (Viola tricolor) označovány jako macešky.  Tehdy byly pěstované v klášterní zahradě města Aichstett.

Pozoruhodného úspěchu s křížením violky altajské (Viola altaica) a violky žluté (Viola lutea) dosáhl roku 1813 jeden anglický pěstitel. Tak se zrodila budoucí hvězda. Obliba macešek dnes dosahuje ve Velké Británii podobné úrovně, jako kdysi dávno tulipány v Holandsku.

Druhová i barevná rozmanitost macešek

Výjimečná barevná a tvarová rozmanitost je hlavní předností macešek. Jejich květy září v modré, bílé, žluté, fialové, oranžové, hnědé a výjimečně i červené nebo tmavě hnědé barvě. K tomu připočtěte ještě kombinace dvou nebo tří barev, odrůdy s okem, jasně čisté barvy anebo květy ohraničené jemným bílým okrajem. Škála macešek je takřka nepřeberná a proto macešky nikdy neztratí svůj půvab. Navíc se objevují neustále nové a nové druhové kombinace, barevné variace anebo druhy s třepenitými okraji. Dnes je známo na 450 druhů macešek.

Kde a jak macešky pěstovat

Maceškám vyhovuje mírnější klima. Nesvědčí jim přílišné horko letních dní a přímé polední sluneční paprsky. Půda pro ně připravená, by měla být výživná a neustále mírně vlhká. Skupiny jako například řada Sorbet s pastelově zbarvenými květy vzešly z křížení s vytrvalými violkami ostruhatými (Viola cornuta). To je zároveň důvod, proč jsou dokonale otužilé. Můžeme je tedy vysazovat už na podzim. Po zimní přestávce se přihlásí ke slovu ihned s prvními slunečními paprsky. Macešky vysazujeme dosti hluboko, a to tak, že nejspodnější listy mají zůstat těsně nad povrchem půdy.

Macešky nám nabídnou nejen jedlé květy

Z oddenků se získává violin, který se používá při onemocnění dýchacích orgánů. Z květů využíváme vonné látky do parfémů a mýdel. Také se z nich vyrábí sirup nebo pastilky. Květy macešek můžeme obalovat v cukru a bílkové polevě a zdobit jimi dorty a zákusky.    

S jakými rostlinami macešky kombinovat

Macešky předvedou svůj půvab jak v hrnkových výsadbách, tak na záhonech v doprovodu pomněnek, tulipánů, narcisů nebo sedmikrásek. Malokvěté odrůdy umožňují vytvoření kouzelných kombinací i na opravdu malém prostoru. Pěstovat můžete i převislé druhy, ideálně v závěsných koších, kde vyniknou nejlépe. Vyštipujeme odkvetlé květy macešek, aby naše rostliny vydržely kvést co nejdéle.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

307 total views, 1 views today