Lité epoxidové podlahy

Rate this post
Epoxidové podlahy dělíme na samonivelační, což jsou lité a na vrstvené, což jsou stěrkové podlahy. Největší jejich výhodou je bezspárovost. Vhodné jsou jak pro podlahy nové, tak i pro podlahy rekonstruované. Vynikají výbornými chemickými i fyzikálními vlastnostmi, ke kterým se kromě pevnosti tlaku řadí i vysoká oděruvzdornost, odolnost proti průsaku vody, smrštivost a v neposlední řadě i odolnost vůči louhům, solím, nejrůznějším kyselinám a také agresivním čisticím prostředkům.

 
Kde je využívámeModern interior
Lité epoxidové podlahy využíváme nejčastěji na místech, kde je třeba klást důraz na vysokou chemickou a mechanickou odolnost nebo tam, kde má být podlaha dokonale čistá a také snadno čistitelná. Stále častěji nacházejí lité epoxidové podlahy své využití i v soukromých objektech, a to v koupelnách, kuchyních, ale i obývacích pokojích nebo v garážích a dílnách.
Různé podobyblue office interior
Epoxidové lité podlahy mohou být v podobě lesklé či matné a navíc v mnoha barevných úpravách podle vzorníku RAL a také v protiskluzné úpravě. Jejich tloušťka je pouhých 2 – 3 mm a pevnost v tlaku dosahuje až 80 MPa, to je jejich velká výhoda. Další nespornou výhodou je to, že po jejich položení je možné podlahu velmi brzo zatížit.  K zvlášť rychlému vytvrzení dochází při pokojové teplotě.
Ještě před litím 
Před vlastním litím se musí zabezpečit rovinatost a bezprašnost povrchu. Z tohoto důvodu se provádí aplikace penetrační pryskyřice, ta vyzrává 15 až 24 hodin. Pak následuje pokládka vlastní samonivelační vrstvy. Tu je nutné rozlít a následně roztáhnout do požadované tloušťky za pomoci zubového nerezového hladítka. Následuje odvzdušnění. To se provádí taktéž za pomoci zubového nebo bodlinového válečku. Aby byla finální vrstva protiskluzová, provádí se vsyp křemičitého písku a následně se povrch uzavře svrchní epoxidovou UV stabilní pryskyřicí.
Nutnost dodržení pracovního postupuInterior, modern chalet
Při práci na litých epoxidových podlahách je nutné dodržovat postup práce přesně podle doporučení výrobce. Podklad musí být jednoznačně suchý, zbavený separačních látek a nosný. Je zapotřebí odstranit také uvolněné a nepevné části stejně jako nenavázaný posypový písek. Epoxidové nátěry jsou dodávány v jednotlivých složkách rovnou v příslušném mísícím poměru. Mísit se musí taktéž dle návodu, velmi důkladně a za pomoci pomalu běžícího míchadla. Vzniklá hmota musí být homogenní a bez šmouh. Nutná doba mísení je minimálně 3 minuty. Různé teploty prostředí mají vliv na různou dobu zpracovatelnosti. Spotřeba materiálu je závislá na tloušťce vrstvy. Druhý nátěr je nutno nanášet příčně k předchozímu nátěru. Mezi jednotlivými nátěry je nutné bezpodmínečně zachovat předepsanou dobu zasychání. Může se stát, že vzhledem k předpokládanému budoucímu zatížení, bude nutné postup několikrát opakovat. Podle druhu zátěže povrchu různými chemikáliemi může dojít k jeho optickému zabarvení, to však nezpůsobí narušení žádné z technických funkcí povrchu.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz