Květinová aranžmá s hortenziemi

Rate this post

Hortenzie jsou velmi půvabné keře, na nichž jejich květní laty setrvávají často až do podzimu. Pokud jsou stále pěkné a je nám líto je odstřihnout a bez užitku vyhodit, pak zcela jistě najdou své uplatnění ve spoustě podzimních dekorací. Květy hortenzií hrají všemi barvami a jsou velmi půvabné i tehdy, když uschnou.

Foto: de.dawanda.com

Hortenzie jsou natolik půvabné květiny, že se dají využít prakticky do jakýchkoli květinových aranžmá. Ať už jsou to věnce, květinové dorty, svícny, partery a mnohá další aranžmá, hortenzie v nich vždy vyniknou.

Foto: pinterest.com

Rod hortenzií zahrnuje na 70 druhů keřů, z nichž nejkrásnější a nejčastěji pěstovaná je hortenzie velkolistá. Tento druh se dá pěstovat nejen v zahradě, ale i v nádobě na terase nebo na balkoně. Jejich velká dekorativní květenství nám pak poslouží k tvorbě nejrůznějších dekorací.

Foto: welke.nl

Zajímavou květinovou dekorací je květinový dort. Kromě dokulata seříznutých kvádrů aranžovací hmoty budete potřebovat větší množství mechu, 7 dřevěných květů hnědé barvy, 9 hnědých sušených lotosových semeníků a výrazný stojan, na němž taková krása dostatečně vynikne. Aranžovací hmotu, sušené lotosové semeníky a dřevěné květiny seženete ve floristických nebo hobby prodejnách, případně v květinářství.

Foto: pinterest.com

Hortenzie (Hydrangea) natolik miluje vodu, že se dá dokonce i vodou usušit. Stačí, když květy nastříháte i se stonky, oberete ze stonků listy a vložíte květy do vysoké vázy s vodou sahající asi do 1/3 stonku. Jakmile se voda z vázy ztratí, budou již květní laty hortenzií nejspíše zcela suché. Při pomalém sušení mimo přímé slunce neztrácejí navíc ani svou barvu.

Foto: weisundschwarz.com

S přicházejícím podzimem jsou stále aktuálnější nejrůznější svícny. Jeden velmi jednoduchý, vytvořený ze zavařovací sklenice si můžete dozdobit velmi snadno, a to rovněž pomocí květů hortenzie. Květiny vypichujte do základu věnce a poté jen navlékněte věnec okolo sklenice. Kromě květů hortenzií zde byly použity i květy statice tatarské a karmínově kvetoucího rozchodníku.

Foto: pinterest.com

Základ tohoto parteru tvoří dřevěná deska a dřevěný samorost. Okolo těchto prvků jsou na výzdobu použity květy hortenzií, bobule jeřabin, plody jírovce, červená jablka a listy stálezelené pachysandry, což je půdopokryvná rostlina.

Foto: pinterest.com

Základem květinové přízdoby tohoto dřevěného srdce pokrytého kůrou je pochopitelně také hortenzie doplněná růžemi ve starorůžové barvě a chmelovými šiškami. Celek působí skvěle, a tak je třeba jej vystavit jako interiérový solitér například na robustní dřevěné komodě.

Foto: etsy.com

Ostružiny, šípky, mech, šišky, větvičky zeravu a drátovce čili krásnohlávku vytvářejí okouzlující podzimní věnec. Základ věnce může tvořit splétaná soustava větví vrby, lísky, břízy anebo mohou být rostliny navazovány na polystyrenový základ.

Foto: pinterest.com

Krémově laděnou dekoraci do retro kuchyně vytvoříte díky malým světlým dýním nebo patizonům a do soudku uloženým blednoucím květenstvím hortenzie velkolisté. Vše společně uspořádejte na velké míse a umístěte doprostřed kuchyňského stolu.

Foto: pinterest.com

Kromě hortenzií hrají hlavní roli ve výzdobě tohoto věnce také bylinky. Mimo drobných lístků bazalky, zde najdete i do fialova zbarvené lístky šalvěje, dále svinutá okoličnatá květenství kmínu a malé větvičky smilu italského, koření vonícího po maggi.

Foto: doyowesi.de

Přírodní styl je zde prezentován s důrazem na vintage prvky. Mírně oprýskaná smaltovaná nádoba je přizdobena dozrávajícími plody bezu černého a fialkovozelenými květy hortenzie velkolisté. Barevně vše koresponduje s židlí i nádobou. Takováto dekorace se bude skvěle vyjímat u vstupních dveří venkovského stavení.

Text: Zuzana Bohdalová

629 total views, 3 views today