Kvalita spánku závisí na správném lůžku

Rate this post

Přáním nás všech je, aby náš odpočinek byl dokonalý a my díky němu načerpali dostatek energie na další den. Nemůžeme se však spoléhat na to, že nekvalitní lůžko, nebo nevyhovující matrace nám takový kvalitní spánek poskytne. Velký vliv má na relaxaci i celkové prostředí ložnice. Pojďme se tedy podívat na to, jaké faktory kvalitu našeho spánku ovlivňují nejvíce.  

Kvalita spanku zavisi na spravnem luzku 1Kvalitní rošt

Základem každého správného lůžka je rošt. Doporučováno je pořizovat matraci až podle toho, jaký rošt máme k dispozici. Při výběru roštů se vyplatí zaměřit se na mezery mezi jednotlivými latěmi, neměly by být příliš velké. Pokud by jejich rozměr přesahovat 6 cm, mohly by mezery vést k deformaci matrace. Poptejte se také na lamelové rošty s ortopedickými vlastnostmi. Ty jsou vyztuženy zdvojenými lamelami a v horní části mají ramenní kolébku. Tyto rošty bývají také polohovatelné a při správném nastavení napomáhají zdravému držení těla. Ještě větší komfort vám však zaručí rošty s pohyblivými lamelami.  V pohyblivých kaučukových, popřípadě plastových kloubech jsou lamely uchycené a s klouby se dá manipulovat, čímž se přizpůsobují tvaru těla.   Důležité je správné nastavení pro zatížení, tedy podle hmotnosti osoby, která bude v lůžku spát.   

Kvalita spanku zavisi na spravnem luzku 2Nabídka matrací 

Postel by nebyla pochopitelně úplná ani bez matrace. K základním druhům patří pružinové matrace, taštičkové matrace a dále matrace ze studené pěny, polyuretanové matrace a matrace latexové. Při výběru matrace se zaměřte na její tvrdost. Čím více osoba váží, tím tvrdší matraci má mít. Pro osoby se zdravotními obtížemi je doporučována volba matrací ze studené pěny v kombinaci s línou pěnou.  Tvrdost takových matrací je proměnlivá podle teploty. Při zahřívání tělem měkne, má efekt pomalého vracení, ten omezuje protitlak a tím zabraňuje vzniku proleženin. 

Spánková hygiena

Kromě kvalitního roštu a zdravé matrace je důležité dodržovat jistá pravidla spánkové hygieny, což znamená před spaním v ložnici vyvětrat, nejíst ani nepít a minimálně půl hodiny před ulehnutím být v klidu, aby se tělo na spánek připravilo. Navíc doba, kdy se ukládáte večer k spánku a ráno vstáváte, by měla být pravidelná. 

Vzhledem k tomu, že lůžko si nikdo z nás nekupuje na chvíli, je dobré věnovat jeho výběru dostatečnou dobu a vybrat podle všech určujících kritérií a s ohledem na zdravotní stav.  

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com