Kuchyň a její funkční zóny

Rate this post

Vzhledem k tomu, že kuchyň není jen velmi frekventovanou místností v bytě, ale navíc plní i mnohé funkce, má dobrá dispozice a vhodné rozmístění jednotlivých pracovišť zásadní význam na její celkovou funkčnost. Při zařizování každé kuchyně je důležité dodržovat takzvaný ergonomický pracovní trojúhelník. Tím se rozumí optimální propojení 3 základních zón kuchyně – přípravné, varné a mycí.

Ještě než začneme s rozmisťováním jednotlivých center, čili zón, je nutné si ujasnit základní tvar naší kuchyňské linky. Dispozice jednotlivých center se mění v závislosti na tvaru kuchyně. Pracovní plocha všech zón musí být navržena a realizována vždy v jedné souvislé výškové linii. Jediný případ, kdy může nastat výjimka, je ten, kdy varné centrum je samostatný kuchyňský ostrůvek. Jen tehdy lze zvážit snížení výšky varné plochy.

Přípravné centrum

Kuchyn a jeji zony 1

V přípravném centru je třeba vyčlenit místo pro skladování potravin, ideálně tedy potravinové skříni a chladničce s mrazničkou. Jako místo pro skladování potravin je také vhodná spíž, ta se však musí nacházet v bezprostřední blízkosti kuchyně. Skladování a manipulaci se surovinami nám usnadní celá řada vnitřního vybavení potravinových skříní. Co se chladniček a mrazniček týče, ty mohou být v kombinované verzi, ale i samostatné. Záleží vždy jak na životním stylu rodiny, tak na počtu jejích členů.

Varné centrum

Kuchyn a jeji zony 3

Varná deska, trouba a digestoř, to je standardní kombinace prvků varného centra. Sestavu doplňuje v mnoha případech ještě mikrovlnná trouba, někdy i kávovar. Výrazným trendem současnosti je spojování těchto spotřebičů do takzvaného technického bloku. Do něj se dá zahrnout i chladnička a také potravinová skříň. Každopádně technický blok je třeba v místnosti dispozičně řešit tak, aby nikde nevyčníval a v prostoru nerušil.

Mycí centrum

Kuchyn a jeji zony 2

Součástí mycího centra je dřez, odkapávací plocha a myčka nádobí. Tyto prvky se umisťují u sebe kvůli rozvodům vody a odpadům. Často se pod dřez umisťují sortery, což je sada košů na tříděný odpad. Odkapávací desku lze řešit jako součást dřezu nebo pracovní desky, zatímco u dřezu je nejpraktičtějším řešením, je-li integrovaný do pracovní desky zbudované z téhož materiálu. Velmi důležitý je výběr vhodné vodovodní baterie. Ta je také často považována za designový šperk kuchyně.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com