Krásné bramboříky kvetou uprostřed zimy

Rate this post

Bramboříky patří mezi nejoblíbenější pokojové květiny kvetoucí v zimním období. Při nákupu vybíráme květiny, které mají mnoho poupat a velké množství svěže zelených listů, které nežloutnou. Nesmíme zapomenout, že bramboříky jsou zvyklé na chlad. Ve sklenících, kde byly pěstovány, přivykly teplotám mezi 15 – 18 °C.

Ze skleníku k nám domů

Ze skleníků pak přicházejí bramboříky neotužené na pulty prodejen a posléze k nám domů. V první řadě jim proto musíme vybrat místnost, kde je teplota co nejbližší pěstebním skleníkovým podmínkám. Ideální je tedy pro ně chladnější hala nebo chodba. Světlo stačí bramboříkům rozptýlené.

Zálivka je důležitá

Důležité je věnovat náležitou pozornost zálivce. Zaléváme je na povrch zeminy v květináči anebo takzvaným podmokem. Občas můžeme listy rosit. Nikdy ale nesmíme zalévat přímo povrch hlízy. Vodu, kterou substrát nestihne vsát do dvou hodin, z misky vylijeme. Jakmile si přineseme brambořík domů, můžeme jej hned pohnojit.

Jak odstraňovat uvadlé květy

Jakmile některé z květů odkvetou, vykroutíme je. Tímto způsobem odstraňujeme i ostatní uvadlé květy, které nikdy nestříháme ani nevyštipujeme. Od zbytku stonku by mohla začít vyhnívat hlíza, a to i tehdy, zůstane-li u ní jen malý kousek stonku. Malé jizvy vzniklé po odtržení stonků se velmi brzy zacelují. Na dobře ošetřovaných brambořících rozkvetou všechna poupata.

Březen – začátek odpočinku

S nástupem března pak přichází čas nechat bramboříky odpočinout. Včas začneme omezovat zálivku. Rostliny nepřihnojujeme a necháme je doslova usnout. V květnu můžeme bramboříky přesadit do nového živného substrátu. Dříve se připravoval z uleželého hnoje a drnovky v poměru 1:1. Venku vybereme pro brambořík stinné stanoviště a necháme rostlinu letnit až do příchodu prvních mrazíků.

Zimní aranžmá s bramboříky

Na Vánoce, nebo kdykoli během zimy se můžeme těšit nejen z bramboříků samotných, ale také z nejrůznějších kombinovaných květinových aranžmá.  Využijeme pestrou škálu jejich barev a také nejrůznější možnosti způsobu aranžování. Do jejich blízkosti umístíme bělené větvičky, skvěle vypadající vedle bílých bramboříků. Využít můžeme rovněž červené a zelené stuhy, ty skvěle doplní oblíbenou červenokvětou variantu bramboříků. Bramboříky dnes již běžně koupíme i v miniaturní podobě.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

204 total views, 1 views today