Koulenky do suchých zídek i místo trávníku

Rate this post

Koulenky čili Globularia představují mezi zahradními květinami hned v několika směrech jistou raritu. Není právě mnoho květin s modrou barvou květů, navíc mají velmi zajímavý kulovitý tvar a k tomu je možné je použít nejen do skalek a záhonů nebo suchých zídek, ale i místo trávníků. A právě takovými raritami mezi skalničkami jsou zajímavě vyhlížející koulenky.Globularia nudicaulisCo sjednocuje všechny druhy 

Všechny koulenky mají několik společných prvků, k nimž patří blankytně modrá až bílá barva květů, kulovitý tvar květenství a navíc většina z nich patří mezi půdopokryvné druhy. Mohou tedy skvěle kromě skalky porůstat i další místa, například tam, kde se nedaří trávníkům. Mají přízemní růžice listů a jejich oddenky často dřevnatí.

Kde je pěstovat

Globularia patří mezi vytrvalé byliny až polokeře. Některá Globularia jsou opravdu velmi nízkého vzrůstu mezi 5 – 10 cm. Nejčastěji rozkvétají v průběhu měsíce května. Vysadíte-li je na slunné místo s dobře drenážovanou půdou, bude se jim tam dobře dařit a jejich údržba pak bude velmi nenáročná. Jsou skvělým rostlinným prvkem pro suťoviště s jemným štěrkem. Hodí se i pro výsadbu do spár suchých zídek anebo jako klasické skalničky případně jako náhrada za trávníky. Nedaří se jim ale na dlouhodobě přesychavých stanovištích.

Globularia trichosanthaMnožení

Koulenky se dobře množí dělením. Jednotlivé růžice listů i s oddenky se nařízkují a nechají se zakořenit, případně se oddělí jen ty oddenky, které již kořínky vytvořily. Dalším možností jak množit koulenky je jejich zimní nebo předjarní výsev.

Různé druhy koulenek

K nejznámějším a nejčastěji pěstovaným koulenkám patří koulenka chlupokvětá (Globularia trichosantha). Ta kvete již v průběhu dubna, na rozdíl od jiných druhů. Tento druh je velmi snadno pěstovatelný. Místem jeho původu je východní Středomoří. Koulenka obecná (Globularia vulgaris) patří mezi u nás často pěstované druhy. Je mnohem vzrůstnější, dosahuje až 30 cm na výšku a tvoří velmi husté trsy. Některé koulenky mají bílé květy, jiné blankytně modré. Všechny milují vápencový podklad. Naprostou miniaturou mezi koulenkami je druh Globularia repens, koulenka nízká. Na výšku dorůstá na pouhé 2 – 3 cm. Ideál všech skalničkářů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com