Kdoule provoní vzduch v bytě a osvěží vůni v šatníku

Rate this post

Kdoule jsou známy nejen v podobě chutných zavařenin, želé a kompotů, dají se využít rovněž k provonění šatníku nebo domácnosti. Jejich specifické vůně využívaly již i naše prababičky. Máte-li tedy na zahradě kdouloň, ještě není pozdě jít sesbírat její plody.

Na syrových kdoulích si nikdo nepochutná, ale možná jste již měli možnost vyzkoušet nějakou tu dobrotu připravenou z kdoulí, například želé, kompot nebo marmeládu. Pokud se vám však nechce trápit s jejich přípravou, můžete kdoule využít i jako osvěžovač vzduchu vaší domácnosti. Jejich specifická vůně má v sobě něco z vůně jablek, hrušek, ale i mandarinek. Kdoule jednoduše vložte do prádelníku a ony už vám provoní oblečení. Necháte-li je volně ležet po dvou až třech v každé místnosti, ucítíte svěží vůni po celém bytě.

Jak je to s pěstováním kdouloní

Kdouloně vyžadují poměrně hodně tepla, možná i to je důvodem, proč se u nás příliš často nepěstují. Ke zdárnému růstu potřebují spíše vlhké středně těžké půdy a v nich nižší obsah vápníku. V chladnějších oblastech a severnějších polohách bohužel kdoule nedozrávají. Na zastíněných stanovištích dávají kdouloně malou úrodu a jejich ovoce je spíše drobné a kaménkovité. Výsadbu provádíme vždy alespoň dva metry od dalšího stromu.

Řez kdouloní  

V prvních letech po výsadbě je řez kdouloní podobný jako u jabloní. Až později se koruna pouze prosvětluje, aby měly plody (kdoule) dostatek slunce. Ve stejnou dobu se zároveň odstraňují i uschlé nebo nemocné větve, případně větve nadbytečné. Letorosty se nezkracují, protože kdouloně totiž kvetou až na jejich koncích.

Množení kdouloní

Nejčastějším způsobem množení kdouloní jsou odkopky. Možné je však i množení pomocí roubování nebo očkování buďto na vlastní nebo na hruškový semenáč. Pěstujeme-li stromy ve vhodné oblasti a za příznivých podmínek, můžeme získat z jednoho stromu až 15 kg ovoce. To se sklízí až v říjnu. Čerstvé vydrží až do ledna. Plody kdouloní jsou buďto jablkovitého nebo hruškovitého tvaru. K nejrozšířenějším odrůdám se středně velkými plody jablkovitého tvaru patří odrůda ‘Angerská‘. Naopak odrůdy ‘Champion‘ a ‘Bereczkého‘ dávají velké plody hruškovitého tvaru.

Rozdíl mezi kdouloní a kdoulovcem

Na závěr bychom chtěli zmínit, že je třeba rozlišovat mezi kdouloní a kdoulovcem. Zatímco kdouloně jsou pěkně rostlé asi 2metrové stromky, kdoulovce narůstají pouze do velikosti keře. Okouzlují na jaře záplavou květů v červené nebo výrazně oranžové barvě a jejich plody mají velikost pouhých pingpongových míčků. Plody kdoulovce jsou spíše hladké a lesklé, zatímco plody kdouloní jsou kožovité jakoby mírně ochmýřené. Největší plody kdouloně mohou vážit až 1 kilogram. Oba druhy plodů jsou jedlé.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

299 total views, 1 views today