Kamélie – vznešené okouzlující krásky

Rate this post

Tyhle krásky, kamélie, zaujmou hned na první pohled. Jsou to doslova a do písmene noblesní dřeviny. Jejich jméno jim dal švédský botanik Carl Linné, který je pojmenoval po misionáři, svém kolegovi Jiřím Josefu Kamelovi. Ten byl rodákem z Brna a jako první popsal a prozkoumal filipínskou flóru. Kamelie 3Rod Camellia má více než 250 druhů

Všechny tyto stálezelené dřeviny každého na první pohled okouzlí svými nádhernými květy. Ať už rostou jen jako menší stromky nebo keře, které mají okolo 1 metru na výšku, nebo jsou z nich pořádné stromy s výškou 20 metrů, rozkvétají v době mrazů, sněhu a zimy. Zahradnicky nejrozšířenějším druhem je Camellia japonica. Křížením tohoto druhu vzniklo mnoho krásných hybridů. Všechny keře a stromy mají nejen okouzlující barevné květy, ale rovněž krásné blyštivé listy.

Krása zimní růže

Jelikož kamélie kvetou bohatě právě nejvíc v období od února do března, říká se jim také zimní růže. Velikost květů, velkou rozmanitost barev a tvarů květů, to vše mají s těmi pravými královnami květin společné. Některé keře zkrášlují zkadeřené okvětní lístky, jiné připomínají spíše květy šípkových růží, další mají poupata i květy jako odlité z vosku. Velikost květů kamélií obvykle odpovídá velikosti dětské dlaně. Existují ale i hybridy, jejichž květy dosahují v průměru i okolo 20 cm.

Kamelie 2Bohatá škála barev

Barvy květů kamélií zahrnuji opravdu bohatou škálu od čistě bílé přes krémovou, po růžovou a její mnohé odstíny, dále několik variant červené a výjimku netvoří ani žluté květy. K jedněm z nejkrásnějších patří květy žíhané a některé odrůdy kamélií dokonce i voní.

Kde mohou a nemohou růst venku

Zamilovali jste se do okouzlujících kamélií? Tak počítejte s tím, že u nás je budete muset pěstovat jako nádobové rostliny, abyste je na zimu mohli přesunout do bezmrazých prostor. Zatímco v mírnějších oblastech Německa, Francie a také v Holandsku nebo Anglii mohou být celoročně kamélie v zahradách pod širým nebem, u nás by zmrzly.  Ovšem ani vyhřátý obývací pokoj pro ně není pravé místo. Suchý teplý vzduch jim také neprospívá. Ideálním místem je pro ně na zimu chladnější zimní zahrada, v níž se teplota pohybuje v rozsahu mezi 5 až 15°C.

Pěstební péče

Kamélie patří ke kyselomilným rostlinám. Naprosto netolerují vápník, a to ani v půdě, ani v zálivce. Pro jejich přihnojování se skvěle hodí hnojivo určené pro rododendrony.V průběhu léta kamélie přemístíme ven a letníme. Vhodným místem pro letnění však není sluneční úpal ale spíše mírný stín a chráněné místo. Je třeba udržovat vlhký substrát, neboť právě v létě kamélie začínají tvořit poupata. A ta by nikdy neměla zaschnout z důvodu nedostatku vody. Pod květináčem v misce sledujte hladinu vody, všechnu přebytečnou z misek vylévejte. Pravidelně rostliny prohlížejte, abyste náhodou nepřehlédli napadení puklicemi nebo mšicemi. Medovice z mšic může u kamélií podpořit rozvoj černé plísně. Ta se dá setřít z listů navlhčenou houbičkou.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com