Kam umístit detektor kouře

Rate this post

Od detektorů kouře požadujeme, aby jejich reakce byla dostatečně rychlá a adekvátní ke vzniklé situaci. A navíc by mělo být jejich ovládání snadné. Vzhledem k tomu, že požáry bytů a domů už připravily o život celou řadu lidí, jsou tyto přístroje vítaným společníkem každé domácnosti. Vybrat byste neměli ani příliš líný přístroj, který detekuje požár až na poslední chvíli, ale ani přístroj, který je příliš citlivý a spustí i za běžných situací.

Je to už více než 10 let, co vešla v platnost vyhláška, která ukládá, že nové stavby, ale i ty rekonstruované, musí mít instalované požární detektory. Hlásiče by se měly dát snadno přimontovat buďto ke stropu nebo ke stěně.   

Jaké druhy požárních hlásičů známe

Celkově rozlišujeme 4 druhy detektorů. Jedná se o detektory teploty, které se doporučují do místností s krbem, kamny nebo rovněž do kuchyní. To znamená všude tam, kde se běžně tvoří kouř. Dalším běžným druhem je detektor plynu. Ten se využívá v prostorách s plynovými spotřebiči, tedy tam, kde jsou kotle a plynové bomby, sporáky atd. Tento typ detektorů je schopen detekovat všechny běžně používané plyny v našich domácnostech. U detektorů plynu je nadmíru důležité jejich správné umístění. Některý plyny sice stoupají vzhůru, ovšem jiné se drží při zemi. Detektor CO se instaluje u kotlů a průtokových ohřívačů. Je speciálně určen na monitorování úniku jedovatého oxidu uhelnatého. Posledním využívaným druhem je hlásič vyzařování plamene. Používá se všude tem, kde se v případě vzniku požáru předpokládá oheň s intenzivním plamenem. Hlavní uplatnění nachází v průmyslových zónách, kde jsou přítomny nebezpečné látky. Hlásič reaguje na ultrafialové nebo infračervené složky plamene.

Jak je to s umístěním detektorů kouře

Z hlediska bezpečnosti je dobré umístit hlásič požáru do každé obytné místnosti bytu či domu. Za minimum je považováno umístění alespoň v předsíni, a jestliže vaše rodina obývá vícepatrový rodinný dům, pak i na schodišti. Výjimku tvoří místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu, kam se detektory neinstalují. Jsou to například koupelny. Za nebezpečné místo je považováno to v blízkosti ventilátoru, ani tam se hlásiče a detektory neumisťují. U ventilátoru dochází k rychlému proudění vzduchu, a tak by detektor nemusel nahlásit situaci včas. Naopak v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou kamna a krby by mohl hlásič detekovat i plané poplachy. V místnostech umisťujeme detektor nejlépe do středu stropu, a to ve výšce do 6 metrů od země. Vzdálenost od stěny by měla být alespoň 60 cm. Odborníci nedoporučují instalovat detektory kouře na prašná místa, to znamená do dílen a na půdy. Do těchto míst je vhodnější pořídit detektory tepla. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

113 total views, 1 views today