Jaké jsou hlavní ideje zenových domů

Rate this post

Na první pohled vás osloví svým atypickým vzezřením. Na druhý pohled pochopíte, že hnacím motorem a silou, která celou tuto konstrukci zrealizovala, byl člověk s ideou, s ideou o vlastním, po všech stránkách hospodárném bydlení.

Zenove domy a jejich hlavni ideje 2

Alterantivní, hospodárné, svépomocí postavené

Alternativní, svépomocná, hospodárná a rovněž ekologická řešení, to jsou trendy současnosti. Tyto trendy se týkají všech úrovní našeho života, tedy i bydlení. A právě to jsou i principy výstavby takzvaných zenových domů. Máte-li touhu vytvořit dům, který byste si vlastně sami postavili, nebo sestavili, a tento dům by byl hotov za minimální dobu a zároveň by měl i minimální provozní náklady, pak pravděpodobně toužíte po zen-house, tedy zenovém domě.

 

Jaké jsou zenové domy

Zenový dům velmi často netvoří pouze jeden jediný objekt. Základem zenových domů bývají i dva objekty se spojovacími prvky. Dva objekty jako dva prvky jing a jang. I když toto není pravidlo, u zenových domů je pravidlem, že atributy i formu klasických domů naprosto postrádají. Zjednodušte formu bydlení na minimum, přimíchejte fantazii, přidejte svou ruku k dílu a vymyslete, jak snížit provozní náklady domu, a máte zenový dům. Pochopitelně zas až takto jednoduché to není. Ovšem něco pravdy na tom opravu je. Důmyslné vnitřní členění plně nahrazuje jednoduchý až stroze vypadající plášť takového domu. Ovšem i v tomto směru se najdou výjimky. Někdy i exteriéry jsou velmi poutavé a objevné. Návaznost na exteriéry a okolní krajinu je u zenových domů neodmyslitelným atributem.

Zenove domy a jejich hlavni ideje 3

Jaké jsou interiéry zen-house

Vzdušnost, čistota a naprosto minimální zátěž, kterou by mohlo znamenat přílišné zatížení domu nábytkem. Prostory nesmí působit stísněně a přeplněně. Znatelná je i výrazná inspirace východní kulturou. A v neposlední řadě je to také celková atmosféra klidu a harmonie, která by měla dýchnout na každého, kdo do takového domu vstoupí. Zenové domy si často pořizují takoví lidé, kteří chtějí odlišit své soukromí od pracovní zóny. Nadstandardní zateplení ukazuje na možnost minimálních nákladů na teplo.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com