Jaké barvy v interiéru nám nejvíce prospějí

Každý z nás má své oblíbené barvy. Ale ne všichni bychom si právě těmito barvami vymalovali svůj byt. Tak nějak podvědomě cítíme, že bychom se nedokázali dlouho dívat na sytě rudou nebo mít před očima tmavě hořčicovou barvu celé dny. U některých barev vnímáme jistý chlad a některé odstíny můžeme dokonce naprosto odmítat. Jak tedy s barvami v interiéru pracovat tak, aby nám prospěly a neublížily?

Aktivně působící barvy

Mezi aktivně působící barvy patří sytě růžová, oranžová, červená a žlutá.

Jake barvy v interieru nam nejvice prospeji 1

ČERVENÁ: Pozor na sytě červenou, může působit agresivně. Měly by se jí proto vyhýbat osoby, které jsou impulzivní až agresivní povahy. Nehodí se ani do kuchyně, v níž se připravují jídla pro osoby, které se snaží hubnout, neboť červená podporuje chuť k jídlu, zvyšuje i srdeční frekvenci a krevní tlak.

RŮŽOVÁ: Pozor na její přeslazenost, může vzbuzovat chuť na zákusky a sladkosti. Proto bývá většina cukráren vymalována na růžovo. Nehodí se příliš do interiérů obývaných dospělými osobami. Dobrou volbou může být ale pro holčičí pokojíček.

ORANŽOVÁ: Doslova evokuje nadšení, takže se hodí do pracovny nebo obývacího pokoje člověka flegmatika. Dokáže povzbudit a nadchnout. Působí přátelsky a aktivně, což lze využít například v místnosti, kde cvičíte. V tmavě dýňovém odstínu by neměla vyplňovat větší prostory. Na někoho ve větších plochách působí špatně.

ŽLUTÁ: Hodí se všude tam, kam nedosáhne denní světlo, do tmavých koutů a málo osvětlených místností. Tam může opticky přivést slunce. Hodí se do hal bez oken. Platí ale všeho s mírou. Není radno ji nadužívat. Někomu vadí a mohla by se brzy omrzet.

Neutrálně působící barvy

Podle designerů by měly tyto barvy tvořit základ většiny interiérů. Patří mezi ně bílá, šedá, černá a hnědá. Tyto barvy v pozadí nechávají prostor vyniknout pěkným nábytkovým kusům, zajímavým bytovým dekoracím. Hodí se pro kombinaci s barvami, které nás buďto nabíjejí vnitřní energií anebo naopak uvolňují a uklidňují.

Jake barvy v interieru nam nejvice prospeji 2

BÍLÁ: Díky ní vyniká čistota prostoru. Je to ideální podklad do místností, které nejsou ještě zabydlené. Skvěle se kombinuje a nestrhává na sebe pozornost. Volíme ji nejčastěji, nemůžeme-li se shodnout na jiné barvě anebo chceme-li nechat vyniknout dokonale náš nový nábytek.V menších koupelnách bez přirozeného světla se uplatní ledově bílá.

ŠEDÁ: Volte ji spíše v lehčích jemně stříbřitých variantách. Příliš tmavá šedá působí smutně. Dobře se kombinuje s lehce modrými barevnými tóny, s vínově červenou anebo s narůžovělými odstíny.

ČERNÁ: tato barva je elegantní, ale nevyužíváme ji raději ve velkých plochách. Ty se hodí jen pro extravagantní místnosti. Pozor ale, na někoho mohou působit černé plochy depresivně.

HNĚDÁ: Naprosto přirozeně působí v přírodně laděných interiérech. Místnostem dodává hřejivou atmosféru, působí skromně a přátelsky. Nelze ji kombinovat s jakoukoli formou luxusu. Ve všech odstínech od krémové přes kávovou až po čokoládovou vyjadřuje vstřícnost.

Pasivně působící barvy

Koncentraci, duševní práci, ale i klidu a meditaci napomáhají právě pasivně působící barvy, k nimž řadíme modrou, zelenou a jemně fialovou.

Jake barvy v interieru nam nejvice prospeji 3

MODRÁ: V pastelovém provedení je vhodná do ložnic a koupelen. Přináší uvolnění, pomáhá snižovat krevní tlak, zpomaluje dýchání. Světle modrou volíme do místností s dostatkem přirozeného světla. Nejsme-li příliš komunikativní, raději se jí vyhýbáme.

ZELENÁ: Je to barva uklidnění mysli i očí. Pomáhá nám soustředit se, a tak se hodí do studentských pokojů a do pracoven. V kuchyni bude působit spíše chladivě. V obývacím pokoji bychom ji měli kombinovat s hřejivými barvami, čímž vytvoříme pocit pospolitosti a pohodlí.

FIALOVÁ: Světlá levandulová je ideálem pro ložnici. Pro detailní prvky se hodí temně fialová v lesku. Sytá varianta fialové působí až dramaticky. Světlejší odstíny fialové barvy konejší mysl. Tato barva souvisí jednoznačně s duchovnem.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com