Jaká rizika má pokládka vinylových podlah

Rate this post

Vinylové podlahy jsou v poslední době volbou číslo jedna pro naše domácnosti. Svou oblibou předčily už i tolik oblíbené laminátové plovoucí podlahy. Odolností a cenově jsou výhodnější než dřevo. Uživatele lákají snadnou pokládkou, jednoduchou údržbou a také příznivou cenou.

Výhody vinylových podlah

Co se údržby týče, stačí vinylovou podlahu vysát a vytřít. Nemusíte ji brousit, olejovat nebo natírat. Vinylové podlahy jsou navíc odolné, pružné a na výběr máte celou řadu nejrůznějších dekorů. Jsou ideálním povrchem pro vaši podlahu, pokud jste se rozhodli mít ve svém domě podlahové vytápění. Je třeba ale také vědět, že s vinylovou podlahou mohou být i problémy. Když budete o nevýhodách vědět, snáze se vyhnete případným problémům.

Nástrahy vinylových podlah

  1. Roztažnost

Jedním z problémů, které s vinylovou podlahou mohou nastat, je rozpínání materiálu. To je důvodem, proč někteří výrobci přidávají do svých vinylových podlah skelná vlákna. Při výběru podlahové vinylové krytiny tedy neopomínejte číst štítky se specifikací a vybírejte takovou podlahu, která má nejnižší roztažnost. Podlahu s dobrou rozměrovou stabilitou vám zajistí skelná mřížka uvnitř vinylu.

  1. Pevný a rovný podklad

Aby si podlaha sedla na podklad co nejlépe, je třeba mít podklad pevný a rovný. Jen takový zajistí vinylovému materiálu dlouhou životnost. Podklad by měl být navíc dokonale čistý, bez zbytků lepidel a bez mastnot. Jestliže se vinyl bude prohýbat, může i popraskat. Neberte varování na lehkou váhu. Vinyl je pružný, a tak jednoduše odhalí každou nerovnost, i tu malou.

  1. Dodržujte teplotu v místnosti

Jestliže jste zvyklí udržovat teplotu v pokoji mezi 18 – 26°C, je to v pořádku, pak nebudete mít problémy ani s vinylovou podlahou. Pro podlahy z vinylu je důležité udržovat teplotu právě v tomto rozmezí, neboť při teplotě dlouhodobě pod 18°C, by se mezi jednotlivými dílci mohly začít dělat mezery. Na druhou stranu je maximum pro vinylové podlahy stanoveno na 26 – 27°C, a to bez ohledu, zda máte podlahové vytápění, jiné zdroje tepla anebo jejich kombinaci. Před zimou rozhodně začněte zvyšovat teplotu v místnosti postupně.

A jedna poznámka na závěr: Nezapomeňte, že lepený vinyl má jinou výšku než plovoucí vinyl.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

312 total views, 1 views today