Jaká lepidla by vám doma neměla chybět 

Rate this post

Do domácnosti, dílny i na zahradu se pochopitelně hodí jiná lepidla. Jednou potřebujete lepidlo na papír, podruhé na obuv, jindy zase na dřevo. Občas oceníte i rychlost vteřinového lepidla případně, pokud často a rádi tvoříte, může se vám hodit tavná lepicí pistole. Ani všechny tyto druhy ještě nemusí stačit, pokud jste domácí kutilové a leccos si rádi doma opravíte sami.

Zárukou úspěšného lepení není jen dobrá příprava lepených povrchů nebo práce při vhodných teplotách. Základem úspěšnosti je také správná volba lepidla. U každého lepidla je vhodné před jeho použitím nastudovat doporučenou dobu tuhnutí a dodržovat postup při lepení, jinak riskujete, že lepený spoj nebude držet. To platí pro všechna lepidla bez rozdílu.

Chemoprenová lepidla pro pružné spoje  

Práce s chemoprenem není právě nejjednodušší. Musíte dodržet postup lepení, lepit za sucha a hlavně být trpěliví. Tento typ takzvaných kaučukových lepidel nejlépe využijete na pružné spoje, jako například na boty, potřebujete-li pevně přilepit podrážku. Rozhodně se nepokoušejte urychlit čas určený k zavadnutí lepidla. Botu už pak stačí převázat textilní lepicí páskou, svěrák není potřeba.

Tekutá disperzní lepidla na papír a dřevo 

Na papír a všechny typy dřeva využijete tekutá disperzní lepidla. Využijete je také na lepenku, překližku, dýhu, dřevovláknité desky anebo dřevotřísku. Spojí však i mnoho dalších savých povrchů. Lepidlo se nanáší na čisté plochy, nechá se zavadnout a poté se zafixují k sobě lepené plochy. U fixování dodržujte dobu doporučenou výrobcem. Na namáhané dřevěné spoje vezměte raději polyuretanové lepidlo v tekuté formě. Kromě všech druhů dřeva spojí i ABS, PVC, sádru, kovy, OSB desky, nebo MDF desky, případně zdivo nebo beton.

Sekundová lepidla k lepení menších ploch 

Nejsou vhodná pro lepení velkých ploch, ani pro příliš namáhané spoje. Ovšem k lepení prasklého ucha u hrnečku nebo k opravě keramiky, případně kovů, kůže nebo gumy jsou dobrá. Nespojíte s nimi ale silikon, polyuretan ani polypropylen. Na trhu lze zakoupit i vteřinová lepidla pro spojování konkrétních materiálů. Výjimkou nejsou ani lepidla určená k lepení svislých povrchů, která jsou bez odkapu a stékání.

Pro aranžování a výrobu dekorací si pořiďte tavnou lepicí pistoli

Jestliže rádi a často tvoříte, jistě využijete některou z tavných lepicích pistolí, které jsou na trhu k dostání v širokém sortimentu. Některé jsou miniaturní, dobře se drží a rychle se nahřívají. Větší pistole více vydrží, jsou mohutnější a potřebují tyčinky o větším průměru. Dají se ovšem koupit i profesionální tavné lepicí pistole, které neodkapávají, mají rychlejší reakci na zapojení do elektřiny a dají se s nimi třeba lepit i kachličky. Při nákupu si vždy nechejte poradit podle účelu, ke kterému chcete tavnou lepicí pistoli využívat.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

237 total views, 1 views today