Jak zkrotit slunce

Rate this post

Máte doma závěsy po babičce nebo staré hliníkové žaluzie a chtěli byste je vyměnit za modernější ochranu proti slunci? Žádný problém, sortiment stínicí techniky vám nabízí mnohá řešení.
Ovšem ani zmiňované závěsy netřeba zatracovat, když si vyberete nové textilní materiály, které slibují stálobarevnost, antistatické úpravy, odolnost proti oděru a jiné praktické vychytávky, navíc je můžete doplnit dalším typem stínění. Bytový textil totiž dokáže divy – rychle promění váš domov, podle výběru barev, vzorů a tkanin ho dokáže zateplit nebo i opticky zvětšit místnosti.
web-markizy_2Vnitřní, nebo venkovní?
Přestože škatulkování nemá mnoho lidí v lásce, je dobré si uvědomit základní pravidla hry. Vnitřní stínící technika (žaluzie, rolety, roleto-žaluzie, japonské stěny) má především zabránit pronikání slunečních paprsků do interiéru. Pokud chcete v místnosti zcela zatemnit, zkuste black–out látku v řetízkové roletě nebo v plisované roletě. Zatemňující může být i závěs při použití jakékoli látky s blackoutovou podšívkou. Úplné zatemnění vytvoříte ale pouze při použití vodících lišt (textilie musí být ve vodících lištách). Stínění by mělo zachytit sluneční jas a zmírnit nerovnoměrně osvětlení, rozhodně však až na výjimky nechrání před horkem; rozpálené skleněné tabule oken vyzařují hodně tepelné energie.
Kdežto vnější, venkovní stínící technika (žaluzie, rolety, markýzy) umí lépe zastínit interiér, některá nabízí úplné zatemnění a bezpečnost v jednom a také lépe ovlivní přísun tepla do interiéru; místnosti se pak tolik nepřehřívají.
Vítejte doma
Horizontální hliníkové žaluzie s lamelami o šířce cca 25 mm jsou klasikou, má je snad každá druhá rodina. Nechcete se vymanit z této tradice? Žaluzie mohou nabízet i šířku lamel 50 mm. Výhoda je jasná na první pohled – nabízejí dokonalejší průhled ven. Což platí také pro žaluzie mega view, které sice mají lamely široké pouze 25 mm, zato však když je otevřete, spojí se vždy dvě k sobě a vzniká tak dvojnásobný průhled. Hliníkové žaluzie se dají dekorovat vodícími pásky nebo desénovým závažím na ovládacím řetízku. Standardní horizontální žaluzie jsou vždy hliníkové nebo s nástřikem v imitaci dřeva, stylové dřevěné žaluzie se vyrábějí z měkkých dřevin exotického původu.
A vertikální žaluzie? Pomalu, ale jistě se přesouvají z administrativních budov také do soukromí a už dávno neplatí, že jsou jen bílé. Vybírejte barvu podle svého interiéru, uvažujte o dezénu a i tom, jestli vám bude vhod spíš textilní, nebo plastový, případně dřevěný materiál.
Kam s nimi: Žaluzie se instalují na okenní rám, do špalety (ostění) nebo před okenní výklenek. U starších typů oken se dá ještě používat dříve běžný způsob – mezi okna (kromě přistínění dokážou částečně odrazit teplo zpátky ven, zabraňují rozpálení vnitřního skla).
web-markizy_1Plisovaná nádhera
Další libůstku na trhu vnitřní stínící techniky představují skládané látkové žaluzie – plisé. Jsou praktické a navíc krásně vypadají, vyplatí se prohlédnout nejen na fotografiích, třeba se právě ony stanou favoritkami vaší domácnosti. O co jde? Představte si látku složenou plisováním do skladů, například o šířce 2 cm, nebo i více. Ovšem chytrá plisé žaluzie se skládá ze dvou tkanin  – jednu máte na okně přes den pro přistínění, druhou v noci pro zatemnění (black-out). Na výběr jsou desítky barev a vzorů, navíc se tato varianta hodí i do atypicky tvarovaných oken (plisé žaluzie se instalují do zasklívací lišty okenního rámu).
Ani ryba, ani rak
Při dumání, jak by nové žaluzie mohly vypadat, vám v první řadě doporučujeme nesedět doma u internetu, ale vyrazit si je prohlédnout na vlastní oči nejlépe specializovaného obchodu. My jsme to udělali také, abychom se dozvěděli, že novinkami poslední doby jsou designové textilní roletožaluzie. „Například twinrollo je speciální roleta, která se skládá ze dvou vrstev látky s pruhy průsvitnými a zatemňujícími. Rolováním pomocí řetízku se pruhy střídavě překrývají a tím dochází k regulaci světla. Chcete-li interiér více prosvětlit, pak řetízkem nebo dálkovým ovladačem posunete látku tak, aby se barevné pruhy překryly a průsvitná síťovina nabídne výborný průhled ven. Trochu jinak funguje systém silhouette – představte si dvě vrstvy záclonové textilie, mezi kterými jsou vetkané horizontální lamely (nabízíme šířky 5 a 7 cm), opět z textilu. Podle potřeby můžete silhouette buď vyrolovat, nebo změnit polohu lamel tak, aby vám doma lépe přistínily, případně udělat oboje najednou. Mají snad jen jednu nevýhodu, lamely nikdy v zavřeném stavu nepřilehnou na sebe pro úplné zatemnění,“ vysvětluje Monika Ciprová z firmy INNEX stínění a design. Jak twinrollo, tak silhouette vypadají velmi efektně, pak už nepotřebujete řešit záclony do interiéru, moderní roletožaluzie je skvěle zastoupí. Materiály jsou syntetické, s antistatickou úpravou.
web-markizy_3Rolety plné překvapení
Pamatujete, jak naše babičky mívaly jednoduché rolety v kuchyni a občas se všichni členové rodiny předháněli, komu se roletu podaří stáhnout tak, aby skutečně stínila? Současné výrobky vám podobnou kratochvíli už nenabídnou, zato slibují jiné radosti. Kromě tradičních rolet si můžete do oken dopřát sice technologickou klasiku, co do ovládání, zato však s mnoha úpravami, včetně zmiňované zatemnění black-out nebo speciální tkaniny screen. U screenu si dopřejme delší zastavení. Tato syntetická tkanina je ze skelného vlákna upravená polyvinylchloridem, vás ale asi víc než složení screenu bude zajímat, že se dá použít nejen v interiéru (kromě rolet třeba na japonských posuvných stěnách), ale i venku (opět rolety, výsuvné markýzy, baldachýny). A proč je výjimečná po všech stránkách? Odolává vlhku, korozi i UV záření, je antistatická, dá se jednoduše omýt a především dokáže zadržet až 90 procent tepla ze slunečního záření při zachování průhledu ven.
Ovšem bonbonků mezi interiérovými roletami je více, třeba systém, který dovolí textilii vytáhnout nejen směrem nahoru, ale i stáhnout shora dolů tak, aby horní díl okna zůstal nezastíněný. Anebo tuhle roletu ponecháte jen ve středu okna, jak je libo. Pokud byste si takovou designovou záležitost dopřáli třeba na několika vedle sebe umístěných oken, můžete si nastavit rozdílné výšky jednotlivých zastínění, tak, abyste se doma cítili komfortně, a díky tomu si trochu pohrát s proměnou interiéru. Zadejte si do vyhledavače výraz roleta Paterno, které mimochodem nejvíce sluší takzvaná dřevěná tkanina, a hned uvidíte, o čem je řeč. Polohovatelné je také plisé nebo duette, a to i pro instalaci na střešní okna (Velux, Rotto).
Na co si dát pozor: Římské rolety nebo žaluzie ze dřevěných lamel zabírají po vytažení poměrně dost místa. Je třeba s tím počítat už proto, že pokud jsou instalované nikoliv přímo do rámu okna, ale nad oknem, nemuselo by se dát otevřít. Jednoduché řešení spočívá v přidání několika desítek centimetrů těchto typů zastínění nad okenní rám.
Praktická výjimka
Přehlídka novinek a zajímavosti interiérových rolet a žaluzií by zřejmě nikdy neskončila, přesto se s nimi alespoň pro tentokrát rozloučíme, abychom uvolnili místo i jiným typům stínicí techniky. Zkusíme to se speciální dvojitě plisovanou roletou bez viditelných vodících lanek a ovládacích šňůr, která může mít ve vnitřní dutince speciální vrstvu hliníku, PVC folie, případně teflonu – zabraňuje unikání tepla ven, nebo pronikání tepla dovnitř – je to izolant. Prodává se v mnoha barevných verzích a i podle toho si můžete volit více či méně výrazné zastínění interiéru. Opět doporučujeme jít si prohlédnout do obchodu, tohle prostě musíte vidět.
Jak ji jen stáhnout…
Bojíte se technických vychytávek? Není třeba, žaluzie a rolety se stále mohou ovládat tak, jak jste byli dříve zvyklí, pomocí řetízku nebo řetízků dvou (z plastu, nebo kovu), případně tyčky. Ale raději si to rozmyslete, elektromotory skryté v horní kazetě vám ušetří práci, a zejména u větších bytových prostor je pomalu nutností, aby systém pracoval na dálkové ovládání, nebo ještě lepe, dal se ovládat centrálně. Kazety, ve kterých se skrývá celý mechanismus, bývají zpravidla z kovu, používá se hliník, slitina, ocel, nerez ocel ….
Asijská inspirace v interiéru
Jsou velké. Jsou krásné. A jsou praktické. O kom se bavíme? Řeč je o textilních posuvných stěnách, znáte je pod označením japonské, které se dnes běžně používají k předělení interiéru. Ale stejně dobře je můžete instalovat před okna, zejména když máte doma větší počet oken vedle sebe, nebo jste si pořídili vícerozměrná zasklení. Velikost panelů se dá upravit každému interiéru na míru, ale to už dnes platí pomalu o všem. Každý panel si „jede po své koleji“, čím však bude širší, tím méně kolejniček (drážek) potřebujete. Šíře panelu se odvíjí od místa, které chcete zakrýt. Minimum a maximum v podstatě neexistuje, přestože nejčastěji je panel široký od 70 do 100 cm. V každé kolejničce může „jezdit“ dva a více panelů. Panely stahujete, jak chcete, můžete je mít všechny volně posuvné, nepropojené a vyhrát si tak s jejich polohováním. Líbí se vám obrazy? Pak si dopřejte panely s motivem například květů, kdy jeden plynule navazuje na druhý na dalším panelu a celý vzor je krásně vidět při roztažení všech panelů vedle sebe. Větší počet panelů vám rovněž dává možnost kombinovat různé textilie (jedna může být průhlednější, další už stínicí), s jejich barevností i materiály. A co je víc než příjemné? Moderní posuvné panelové stěny se dají pořídit také do rohu, elegantně se tak vyřešil problém, když se v rohu dva panely stoprocentně nedotýkaly a sluníčko mělo kudy pronikat do interiéru.
Jako na zámku
Které ze stínění by se vám líbilo použít do zimní zahrady, prosklené z mnoha stran i stropu? Pokud jste si ještě nevybrali, připomeňme si baldachýn – stínící tkaninu, třeba zmiňovaný screen, připevněnou na stropní konstrukci. Ovládá se ručně, klikou nebo převodovkou, konstrukce bývá ze slitin hliníku. A aby vám nevadilo sluníčko, které do zimní zahrady pak míří ze zbývajících stran, zkuste baldachýn doplnit například systémem duette. Pro stínění zimní zahrady nebo prosklené terasy se hodí také vertikální (svislé) markýzy.
Pozvánka na vzduch
Nádech, výdech, uvolněte se… A rozhlédněte se kolem sebe. Také máte pocit, že na domech nejvíce vidíte venkovních rolet? Je to logické, považují se za nejlepší řešení stínění v exteriéru. Nejde totiž jen o útok slunečních paprsků, i když právě to vás bude v parném létě nejvíce zajímat. Venkovní rolety jsou jako solidně pracující tým ostrahy, který vás chrání na více frontách: před hlukem z ulice, zloději, šetří vaši peněženku – brání úniku tepla v zimě. A zvědavci, i kdyby si oči vykoukali, nemají šanci. Až vám bude doma v létě příjemně, asi si ani nevzpomenete, že venkovní rolety dokážou zachytit více než 90 procent slunečního záření, přesto však nejsou hlavním izolantem, tím je prostor vyplněný vzduchem mezi oknem a staženou roletou.
Rolety se často vyrábějí z plastových nebo hliníkových lamel, někdy ještě plněných polyuretanem, případně z dokonalejších materiálu typu zmiňovaného screenu. Na jejich instalaci myslete buď při stavbě nebo zásadní rekonstrukci domu (nadokenní) nebo se dají připevnit i dodatečně, do předokenních kazet. Stále se dají ovládat buď ručně, šňůrou nebo popruhem, samozřejmě praktičtější je elektrický pohon s možností dálkového ovládání, nebo napojení na centrální ovládací systém. Novinkou na trhu je bezdrátový solární pohon.
Kromě rolet můžete použít venkovní žaluzie, připevňují se stejně, s lamelami různých tvarů, třeba připomínající písmeno Z nebo S. Vytahují a stahují se šňůrou, klikou nebo mají v liště uložený elektromotor, kromě materiálu zmíněných u rolet se používá také dřevo.
Komfort na terase
Dali byste si kávu nebo raději osvěžující drink? A což takhle posnídat v zeleni, v klidu a v soukromí? Až se léto opře do své typické síly, oceníte ochranu nad posezením, ať už na balkoně nebo terase, pro které se používá výsuvná navíjecí markýza. „Kazeta se připevňuje na fasádu, nebo může být schovaná v samonosné konstrukci. Což je výhodné pro mobilitu takového modelu – markýza poslouží jak u domu na terase, tak třeba uprostřed zahrady, protože nepotřebuje už žádnou oporu. A je to i řešení v případě, že váš dům nebo terasa nedovoluje připevnění markýzy. Výsuv je závislý na délce markýzy, může být třeba i 4 metry,“ vysvětluje Monika Ciprová (INNEX stínění a design) a ukazuje nám, jakou tkaninu si může zákazník vybrat. Nechcete-li si pod markýzou připadat třeba příliš žlutí, zelení nebo snad modří – podle odrazu barvy, dejte na speciálně upravený materiál, například sunsilk. Jde o stoprocentní polyester, ale například kolekce Visutex připomíná přírodní tkaninu. Povrch je hladký a jemný – lépe odvádí dešťové kapky. „Naše vlastní technologie UV impregnace zaručí stálost barev a povrchová úprava nano-technologií zachovává látku déle čistou, navíc je prodyšná a tudíž nevytváří pod markýzou takzvaný stanový efekt,“ uvádí Monika Ciprová. Čas, který byste strávili čištěním markýzy, pak věnujte raději svým přátelům. Anebo sobě.
Komfort markýzy zajišťuje množství volitelných doplňků: spouštěcí volán (jako ochrana proti rannímu nebo večernímu slunci a také soukromí) ovládaný manuálně, nebo motorem až do výšky 2100 mm, osvětlení (halogenové bodové světlo s regulací intenzity svícení nebo zářivka), infračervené topení (zářič v kompaktním hliníkovém pouzdře) s rozsahem ohřevu až 12 m2, sluneční a větrné čidlo, které slouží jednak k ochraně markýzy před silným větrem a zároveň k ochraně před přehříváním vaší terasy, případně i interiéru, 3D otřesové čidlo pro zajištění ochrany před silnými větry (možné pouze pro dálkové ovládání) – to vše vám zpříjemní pobyt na zahradě a prodlouží letní sezonu.
Kromě výsuvných se prodávají i markýzy sklopné; úhel sklopení bývá až 170 stupňů, v závislosti na typu výrobku. Jejich výhodou je lehká konstrukce, zpravidla se používají do oken nebo pro zastínění balkonů. A zastínit nebo zcela zatemnit interiér zvenčí mohou i vertikální clony neboli venkovní látkové rolety.
Materiály: Kazeta a konstrukce  markýzy se vyrábí zpravidla z kovu (jde o různé slitiny kovů s převahou hliníku).
Ovládání: Mechanicky klikou nebo automaticky elektromotorem uloženým v kazetě, případně v kombinaci s dálkovým ovladačem, to je základní nabídka.
Něco navíc: Dalo by se říci, že doplňkem pro výsuvné markýzy, chcete-li být schovaní opravdu důkladně, tedy i ze stran terasy, jsou také boční clony. Jejich plus? Používají se samostatně, na jedné straně se upevnění k domu a na druhé straně se vysunou do délky výsuvu markýzy. Jednou poslouží k doplnění markýzy, jindy clonu využijete třeba jako předěl zahrady, oddělení jídelního stolu apod.
Když potřebujete maxi i mini úkryty
Před několika lety se začaly i u nás používat vícerozměrné stínící plachty, takže pokud máte na zahradě hodně místa, kam sluníčko pere jak o život a proto se tady nedá příliš pobývat, plachta vám pomůže. Například pod značkou Velombra mimo jiné najdete Intrepid, který lze připevnit jak k tomu, tak může stát samostatně. Nabízí se v několika rozměrových variantách čtvercového půdorysu, až do zastínění 46 m2. Můžete ho ukotvit do země, do štěrkového lože nebo je kotvení součástí stavebnicové paluby z exotických dřevin, ovládá se manuálně nebo prostřednictvím motorů umístěných v nosných sloupech.Konstrukci tvoří právě čtyřmi sloupy z nerezové oceli a pár hřídelí, které jsou do sebe zasunuté a navíjejí na sebe pomocí nerezových lanek textilii.
Nebo se vám více zalíbí třeba X-Tension? Přestože ho na webu najdete také pod označením slunečník, tato super stínící plachta nabízí pokrytí až do 100 m2. Kromě sloupů z nerez oceli ji můžete připevnit třeba i na dům, do zdi, na pergolu nebo i ke stromu. Přestože se dá ovládat ručně, nejste-li zrovna milovníci posiloven, pořiďte si raději automatizované ovládání. A určitě vás zaujme i to, že plachta je vybavená speciálním senzorem,  který ji automaticky sroluje v případě silného větru.
Protipólem maxi plachet jsou slunečníky, zástupci minimalistického pojetí venkovní stínící techniky. A i když se to nezdá, také u slunečníku je třeba dát si tu a tam pozor. A nemyslíme tím jen na materiál – i obyčejný slunečník určený do středu stolu by měl v rozloženém stavu přesahovat rozměry židle (i s vámi) alespoň o 30 cm. Jinak se stane, že stín si dopřejí talíře a skleničky na stole, nikoliv už vy. Samozřejmě mezi slunečníky najdete velké rozdíly, od jednoduchých modelů po špičkové. Do top kategorie patří i značka Tuuci, která vyráběné modely testuje na Floridě a výrobce dodává materiál americkému námořnictvu. Nechybí ale design. Slunečník Plantation získal v roce 2010 prestižní cenu Design Award ve své kategorii.
Od minulosti k budoucnosti
Vzpomínáte, jak jste na dovolené v Itálii nebo Řecku viděli okna vybavená okenicemi? Co nám přijde spíš jako ozvěna starých časů, to jižní národy už léta využívají. V našich končinách se s nimi setkáváme spíše u chalup a domů sloužících k rekreaci. Stylové okenice ze dřeva (kvalitní modřín, borovice), plastu s nejrůznějšími úpravami, nebo hliníku mohou mít pevné nebo pohyblivé lamely, ale i tradiční prkénka uložená kolmo, vodorovně nebo šikmo. Kromě samotného stínícího efektu částečně napomáhají ochraně objektu, zavřené povyšují tepelně-izolační vlastnosti oken a propouštějí méně hluku zvenčí. K vidění jsou i okenice interiérové, i když spíše už výjimečně. Naopak za nadčasové se dají považovat moderní posuvné okenice z hliníku, například u značky Schüco, které nabízejí stavebníkům nebo všem, kdo plánují zásadní rekonstrukci domu, designově atraktivní variantu žaluziím. Snadno je posunete paralelně vůči oknu po vodících lištách a tak nastavíte jejich „tvář“ slunci a sami si určíte světelnost interiéru. Pestrá škále barevných odstínů a speciální, vnějšímu prostředí lépe odolávající úpravy, počet křídel a kolejnic už čekají jen na váš výběr.
Text: Marcela Škardová, foto: INNEX stínění a design, Corradi