Jak vyzrát na plísňové choroby trávníku

Rate this post

Sotva slezl sníh z trávníku na vaší zahradě, už jste viděli tu spoušť. Nehezké vybledlé nebo rezavé fleky na celé travní ploše. I když toužíte každoročně po krásném trávníku, zima si na něm vždycky vybere svou daň. Váš trávník se probudil po zimě nemocný, trpí rzivostí, padlím nebo co to na něm vlastně způsobuje ty ošklivé skvrny.

Plísňovitost trav (Microdochium nivale) po zimě

 

Dříve označovaná jako plíseň sněžná se objevuje na trávnících zvláště v zastíněných místech. Správně se nazývá sněžná světlerůžová plísňovitost trav. Pokryje trávník myceliem bělavé až narůžovělé barvy. V takovém případě je nutné poškozenou hmotu pečlivě vyhrabat a trávník přihnojit. Vhodným hnojivem jsou prostředky s obsahem ledku amnonného s vápencem anebo ledku vápenatého. Z postřiků lze využít přípravky Amistar, Heritage, Karben Flo Stefers, Ortiva nebo Rovral Flo. Velmi podobná je i sněžná šedobílá plísňovitost trav Typhula incarnata.

Onemocnění vznikající v průběhu vegetace

 

Nemoci se trávníkům nevyhýbají ani v průběhu vegetačního období. V tuto dobu se na listech trav může objevit černá rzivost (Puccinia graminis). Tmavě rezavé puchýřky objevující se na místech kolínek jsou prášivé a napadají rovněž i dolní část travních stébel. Dokáží natolik narušit travní pletivo, že postupně dojde ke zkroucení až zasychání listů trav. Tmavě černé a vypouklé jsou zimní výtrusy. Toto onemocnění nejčastěji zaviní přílišné zavlažování, vydatné dešťové srážky anebo rosa. Choroba se dá omezit tak, že zavlažování se budeme věnovat výhradně ve večerních hodinách.

Častější sečení a pravidelná výživa omezí některé choroby

choroby_travniku_03

Korunkatá rzivost trav (Puccinia coronata Corda)vzniká na listech trav po extenzivním sečení travních porostů. Dalšími příčinami jejího vzniku mohou být vysoká vzdušná vlhkost, nedostačující výživa a také vysoká teplota. Projevuje se prášivými žlutými a oranžovými kupkami doprovázenými nekrózami. Následně je vystřídají lesklé černé skvrny a pak dojde k destrukci listových tkání. Častějším sečením a pravidelnou výživou dokážeme tuto chorobu omezit. Co se chemie týče, zabírá na toto onemocnění hned několik přípravků. Vyzkoušet můžeme Amistar, Bravo 500, Heritage, Impact nebo Rovral Flo.

Příčinami nemocí mohou být i zhutněné půdy

Rovněž neprovzdušněná a příliš zhutněná půda může zapříčinit vznik výše uvedených nemocí trav. To je také důvodem, proč je třeba napadenou trávu a odumřelou travní hmotu vyhrabávat a půdu pod ní kypřit a provzdušňovat. Pro tuto činnost jsou vhodné mechanické i motorové vertikutátory anebo vertikutační hrábě.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com