Jak využít citrony v domácnosti

Rate this post

Citrony jsou skvělé na mnoho různých způsobů, ať už je využijeme v kuchyni, při přípravě pokrmů či nápojů, nebo jako osvěžovače vzduchu, čističe skvrn anebo pohlcovače zápachu případně jako účinný repelent. Proto bychom měli mít vždy nějaký ten citron doma v zásobě. 

Pekli jste ryby a vaše kuchyň teď nepříjemně zapáchá? Potřebujete zbavit zašlý mramor nevzhledných skvrn? Chystáte přátelům občerstvení na večírek a nechcete, aby vaše dopředu připravené guacamole zhnědlo? Řešením všech těchto problémů, ale i mnoha dalších nepříjemností v domácnosti může být citron a jeho všestranně účinná šťáva.

Guacamole pro hosty

Velký večírek se blíží a vy už máte připravené pro své hosty občerstvení, chuťovky z jablek a sýra a také guacamole. Máte ale obavy, že vám nakrájená jablka zhnědnou a podobně dopadne i guacamole? Nebojte se, stačí pokapat krájená jablka citronovou šťávou a zakapat citronem i guakamole, aby zůstalo krásně zelené a svěží. Aroma citronové šťávy a avokádo, z něhož se tato pochutina připravuje, se dobře doplňují.

Pečené ryby k obědu 

Pekli jste si k obědu ryby a teď vaše kuchyně nepříjemně zapáchá? Hned, jak domyjete nádobí a trouba mezi tím vychladne, potřete troubu zevnitř šťávou z citronu a druhou polovinu citronu vymačkejte do misky s vodou, a tu pak do trouby postavte. Na okenní parapet pak můžete položit rozpůlený citron, do kterého jste zapíchali hřebíček. Takto upravený citron nejen osvěží vzduch v kuchyni, ale bude také působit jako repelent na hmyz.

Zapáchající kočičí stelivo   

Zapáchající kočičí stelivo se u vás doma stane navždy minulostí, pokud budete v místnosti s kočičí toaletou používat rozkrojený citron položený na misce řeznou stranou nahoru. Nemusíte používat žádné aerosoly na potlačení zápachu. Citron poslouží jako pokojová vůně.

Zašlý mramor 

Mramor, který se používá v domácnostech, může být léty používání zašlý. Nejedná se totiž často o klasický mramor, ale o petrifikovaný organický vápník, zkamenělé lastury. A právě to je důvod, proč je tolik porézní a nedostatečně odolný vůči poškrábání a tvorbě nejrůznějších skvrn. Na jeho očištění používejte rozpůlený citron řeznou stranou namočený do soli. Tím důkladně potírejte skvrny na mramoru. Uvidíte, že skvrny brzy nenávratně zmizí.

Rýže už se nebude slepovat    

Připravujete své rodině často pokrmy z rýže a míváte smůlu, že se rýže občas slepí a stane se z ní nevzhledná mazlavá hmota? Tomuto nežádoucímu stavu předejdete jednoduše tak, že do vařící vody připravené na vaření rýže nalijete 1 lžičku šťávy z citronu. Rýže už se neslepí. Doporučujeme ještě po vaření na pár minut odstavit a před servírováním malinko načechrat vidličkou.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutetrstock.com

250 total views, 2 views today