Jak vybrat ten správný vánoční stromek

Rate this post

Je to právě dokonale nazdobený vánoční stromek, který dokáže vytvořit v každém domově tu pravou a jedinečnou vánoční atmosféru. Umělé vánoční stromky jsou sice takzvaně napořád, ale chybí jim to podstatné – vůně jehličí, která je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Nákup rostlého vánočního stromku se nevyplatí uspěchat. Nemáte-li chladné místo, kde by mohl vyčkat na příchod Štědrého dne, pořiďte si jej raději co nejpozději. 

Dnes jsou živé vánoční stromky nabízeny k prodeji takřka na každém rohu, takže není třeba nakupovat s velkým předstihem. Dobře se dá vybrat i den před svátky. Jak ale poznat, že stromek nebyl uřezaný už před dvěma měsíci, a vydrží nápor tepla v našem obývacím pokoji?

Jak spravne vybrat vanocni stromek 1První pohled

Už na první pohled musí být zřejmé, že stromek je dostatečně hustý, na spodní části dostatečně široky, po celém kmeni bohatě větvený. Směrem ke špičce by se měl hezky pravidelně zužovat. Hlavní důraz je třeba klást na výběr stromku, který má svěže zelené jehličí.

Jak spravne vybrat vanocni stromek 3Neseme si stromek domů

Máme tedy vybráno a zakoupený stromeček si i s dokladem o zakoupení neseme domů. Nejlepší bude, umístit ho nyní na balkon, kde si počká na svou chvíli.  Pokud ale balkon nemáme, uložíme ho do nejchladnější místnosti a hlavně co nejdál od topení, naopak co nejblíže oknu. Majitelé bytů s ústředním topením někdy situaci řeší tak, že jej ještě svázaný provázkem nebo utažený přepravní síťkou zavěsí z okna dolů. Pokud jsme vybrali opravdu čerstvě uřezaný stromek, může mu pomoci i to, že jej ponecháme stát do Štědrého dne v kbelíku s vodou.

Když přijde jeho chvíle

Ideální je, jestliže máme na stromek takový stojan, do nějž lze nalévat vodu. V drogerii můžeme ještě zakoupit sprej, který prodlouží životnost vánočního stromku tak, že ho pokryje jemným filmem, a ten pak zabrání nadměrnému odpařování vody. Postřik se musí provést důkladně, ze všech stran, i zespodu.

Jak spravne vybrat vanocni stromek 2Smrk je klasika

I když smrčky jsou považovány doslova za vánoční klasiku, všichni víme, že opadávat začnou jako první. Borovice je na tom lépe, i když brzy zaschne, její jehličí na ní vydrží o trochu déle. Jedlička patří k tem nejvyhledávanějším, nejvoňavějším, ale na druhou stranu také nejřidčeji rostlým jehličnanům, které si na Vánoce pořizujeme. I jejich cena je poněkud vyšší, než u jiných jehličnanů.  Zatímco smrk může v teple začít opadávat už mezi svátky, jedle je schopna udržet si své jehličí ještě i v únoru.

Nyní už nezbývá, než vám popřát šťastnou ruku při výběru vašeho letošního voňavého vánočního stromku. A ať vám vydrží stromek i sváteční nálada co nejdéle!

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com