Jak ušetřit topením

Rate this post
I když budeme ve svých bytech a domech i nadále topit, můžeme snižovat náklady na topení, a to hned několika způsoby. K úsporám mohou vést jak náročnější kroky, tak i krůčky zcela malé. Každý si z nich může vybrat dle vlastních možností, sil a přepokládaných finančních nákladů.

Jak usetrit topenim 1Náklady na vytápění domácností 

Ve standardních domech tvoří z celkových nákladů náklady na vytápění okolo 40 – 60 % celkových nákladů. Ty se dají mnohdy výrazně snížit tím, že se vylepší tepelněizolační vlastnosti obalových konstrukcí těchto staveb. Tepelný zdroj je však nutný i v úsporných domech. Zde však máte na výběr z velkého množství šetrných moderních tepelných zdrojů. Často v nízkoenergetických domech bývají tepelné ztráty tak malé, že vystačíte pouze s ohřevem vzduchu například jen v systému vzduchotechniky s rekuperací. V pasivních domech jsou vyčísleny běžné celoroční náklady na energie nižší, než měsíční náklady na energie ve stavbách běžných (čili standardních domech v energetické třídě C).  

Plynové kotle  

Vzhledem k tomu, že moderní zařízení umějí zpracovat plyn velmi efektivně a rovněž ohleduplně vůči životnímu prostředí i vaší peněžence, je plynový kotel dobrou volbou, zvláště pokud žijete tam, kde je veřejný plynový rozvod. I když je sice plyn neobnovitelný zdroj energie, je dvojnásobně až osminásobně levnější než energie elektrická. Technologie jsou automatizované, mají minimální nároky na prostor, není potřeba přikládat, nepotřebujete ani sklad paliva. 

Elektrické velkoplošné vytápěníJak usetrit topenim 2

O elektrickém velkoplošném vytápění se vyplatí uvažovat v nízkoenergetickém nebo pasivním domě. Dobrá regulovatelnost a z toho vyplývající i úspoře energie je jeho nespornou výhodu. Ideální je napojení velkoplošného vytápění na systém, který sleduje prostorovou i podlahovou teplotu, čímž se stará o tepelnou pohodu v bytě.  Jako hlavní zdroj vytápění využijte termokabelové vytápění a například do koupelen či jiných menších prostor zvolte tenčí vytápěcí rohože. Jednotlivé okruhy se dají nastavovat podle potřeb jednotlivých místností.  

Důležité je nebát se ani slunce   

Solární kolektory napojené na bivalentní akumulační zásobník jsou schopny zabezpečit i 70% energie, která je potřebná k ohřevu vody. Slunce tedy dokáže být opravdu velkým pomocníkem při ohřevu vody nutné pro domácnost. Pomocí tepelných čerpadel se dá nízkoteplotní energie slunce uskladněná ve vzduchu spolehlivě dostat na potřebnou teplotní úroveň. Nejoblíbenější jsou momentálně tepelná čerpadla typu vzduch – voda, neboť k získání nízkoteplotní energie ze vzduchu není třeba žádných finančně nákladných zařízení. 

Regulování vytápěcí soustavy  Jak usetrit topenim 3

Jako další krok k úsporám lze jednoznačně označit také hydraulické regulování vytápěcí soustavy.  K její regulaci slouží nejčastěji termostatické ventily a hlavice na radiátorech. Vyšší stupeň komfortu při ovládání nabídnou sofistikovanější elektronické termostatické hlavice. Díky nim můžete nastavit například na ideální denní teplotu, ale na noc povolíte přidat na výkonu. Nastavovat můžete také intervaly mezi časy, kdy chcete, aby regulátor pomáhal udržovat stálou teplotu. Pomocí elektronické termostatické hlavice lze ušetřit až 13% využívané elektrické energie. Otopné soustavy se dají samozřejmě regulovat i centrálně pomocí bezdrátového systému. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com