Jak upravit bydlení pro alergiky

Rate this post
Většina z nás asi velmi dobře ví, co to alergie znamená. Kromě toho, že se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému bránícího se vlivům okolního prostředí, znamená to pro většinu z nás i nutnost úpravy bydlení.

 
mother using inhalerJaká účinná opatření je tedy nutné provést v našich domácnostech, pokud s námi bydlí alergici? Bohužel v takovém případě nebude zcela postačovat pouze běžný úklid. Dokonale sterilní prostředí se nám doma stejně nepovede vytvořit, což však také není zapotřebí. Je ale dobré a někdy velmi nutné upravit prostředí doma tak, aby alergiky v bytě co nejméně zatěžovalo.
Obecně platí 
Čím více chcete být úspěšní v boji s alergií, tím častěji je nutné uklízet. Prevence i omezení již nastalých alergických potíží začíná vždy na prahu našeho vlastního domova. Nejvíce alergenů samozřejmě obsahuje prach, proto je velmi důležité zaměřit se na jeho odstraňování. V tom vám vydatně pomůže vysavač s vysokým stupněm filtrace. Nezapomeňte celý sáček s nashromážděným obsahem co nejdříve po vysátí vynést do odpadu, aby alergeny nezůstávaly i nadále doma, i když na jiném místě. Stejně tak pravidelně je zapotřebí stírat hladké podlahové plochy a používat k tomu vhodné dezinfekční prostředky, samozřejmě, že takové, které nebudou alergiky v domácnosti rovněž dráždit. Ideální je pořídit si mop s antibakteriální úpravou. Vlhkost vzduchu v domácnosti by měla být udržována na 40 až 50%. Při vyšší vzdušné vlhkosti hrozí riziko množení roztočů a také vzniku plísní, zatímco při nižší vzdušné vlhkosti nutí suchý vzduch obyvatele ke kašli, neboť dráždí jejich sliznice vysušováním.
Nejvíce alergenů potkáte v postelíchLittle girl spraying her nose
Roztoči a jejich výkaly, to je ten největší alergický problém, který žije v našem lůžku. Alergii na roztoče lze odhalit poměrně snadno, neboť se projevuje nejčastěji ráno po probuzení a také v noci. To, že jsme na roztoče alergičtí, obvykle poznáme podle kýchání či kašle těsně po probuzení. Může se navíc objevit i vodnatá rýma anebo astmatický kašel. Nejvíce roztočů lze nalézt v matracích, polštářích a přikrývkách a bohužel se jim daří stejně dobře v péřových přikrývkách stejně jako v přikrývkách z dutého vlákna. Vybírejte tedy kvalitní lůžkoviny, jejichž potah lze prát, a tím pádem zničit v nich zabydlené roztoče. Minimální teplota, kterou by při praní měly potahy na lůžkoviny projít, je 60°C, aby se v nich množství roztočů výrazně zredukovalo a udrželo v únosné míře.
Soužití se zvířaty s sebou nese rizikobyt pro alergiky 3
K nejčastějším alergiím patří ty na kočičí srst. Překvapivě vzniká jistý stupeň tolerance vůči kočkám domácím, ale pokud pak alergik přijde do styku s venku žijící kočkou, tak začne mít větší obtíže, než pokud má sám doma kočku. Nejčastěji vyvolávají alergii rovněž papoušci a křečci. Po kontaktu se zvířetem by si měli všichni co nejdříve umýt ruce. Zvíře žijící ve společné domácnosti s alergiky by se mělo častěji koupat a rovněž by se měly používat přípravky, které mají za úkol neutralizovat alergeny na srst a kůži zvířete. Jestliže chováte doma zvíře, měli byste zároveň eliminovat v domácnosti koberce, na kterých se velmi dobře zadržuje právě srst zvířat a jejich vypadávající chloupky, které mohou být nežádoucím alergenem. Alergii však nezpůsobuje pouze zvířecí srst, ale také částečky jejich odumřelé kůže, nebo zvířecí sliny či moč anebo výměšky zvířecích kožních žláz.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz