Jak správně vybrat skleník

3/5 - (1 vote)

Při výběru skleníku se rozhodně vyplatí zaměřit se na kvalitu a neinvestovat do laciných náhražek, které nejsou odolné a spolehlivé. Každý vášnivý zahrádkář už se těší, jak se ještě v průběhu zimy pustí do výsevu, aby měl všechno na jaro dokonale připraveno. A k tomu pochopitelně potřebuje kvalitní skleník, o jehož koupi by ovšem neměla rozhodovat pouze cena.
Výhody skleníkuJak vybrat sklenik 3
Skleník vytváří pro pěstování rostlin optimální prostředí, které chrání plodiny i rostliny od nečistot z ovzduší a také velmi často pomáhá snížit výskyt plísňových onemocnění. Pěstitelům, kteří se zaměřili na pěstování zeleniny v biokvalitě, bude skleník významným pomocníkem, jenž pomůže pěstovat nejen zdravé, ale i mnohem chutnější plodiny.
Nejdříve zvažte umístění skleníku
Máte-li v plánu koupi skleníku, zaměřte se nejdříve na jeho velikost a umístění. Poloha skleníku má odpovídat jak přírodním podmínkám, tak vašemu architektonickému cítění. Pamatujte, že vhodné místo je na slunci, bez většího zastínění. Skleník není dobré umisťovat pod stromy anebo do blízkosti střechy. Byl by ohrožován padajícími větvemi, plody ze stromů, sněhem a zastiňován listím. Ještě než se rozhodnete pro konečné umístění skleníku, zvažte, zda jej budete osvětlovat a vytápět.
Na velikosti záleží jak u zahrady, tak u skleníkuJak vybrat sklenik 1
Platí jisté nepsané pravidlo, že každý skleník se pěstitelům zdá většinou malý. Pokud zásobujete svými výpěstky celou rodinu a přátele, bude tomu tak zcela určitě. Myslete tedy na to, že většinou se investice do velkého skleníku vyplatí. Zvětšovat skleník dodatečně již není možné. Nemáte-li tedy malou zahrádku a vyčlenili jste si na nákup dostatek finančních prostředků, zvolte raději velký skleník.
Nákupu předchází výběr
Nabídka je dostatečně pestrá, aby si každý mohl vybrat skleník podle svých potřeb. Výrobky se liší nejen cenou, ale i použitým materiálem. Pozor na nízkou výdrž hliníkových skleníků. Mnohem větší životnost mají skleníky vyrobené z žárově pozinkovaného plechu. Životnost těchto skleníků je v řádu desítek let. Jsou to stabilní a pevné skleníky s dobrou odolností vůči povětrnostním vlivům.
Na co si dát pozorJak vybrat sklenik 2
Výplní levných skleníků bývá komůrkový polykarbonát. Používá se proto, že je mnohem lehčí než skleníkové sklo. Klasické skleníkové sklo je však mnohem pevnější, ale také těžší. Jeho tíhu by levné skleníkové konstrukce neunesly. Polykarbonát je sice lehký a také relativně nerozbitný, ovšem co se týče ochrany proti UV paprskům, je odolný pouze z jedné strany.
Nabídka skleníkových doplňků
Zákazníci si mohou ke skleníku dokoupit také vytápění, a to plynové nebo elektrické, otvírače oken na automatické bázi, různé regály a poličky, zavlažovací rohože nebo vaničky a také třeba plastové sítě na okurky.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com