Jak správně sušit švestky

Rate this post

Švestky patří k tomu druhu ovoce, které je k sušení mimořádně vhodné. Jsou velmi chutné, oblíbené a skvělou pochoutkou jsou švestky plněné. Proto máte-li na zahradě dostatek tohoto ovoce, postarejte se, aby ani trocha nepřišla nazmar.

Švestky nejprve opereme a zbavíme stopek. Jakmile okapou, rozložíme je v jedné vrstvě na lísky. Při pěkném počasí si švestky den dva předsušíme na slunci. Abychom získali rovnoměrně vysušené ovoce, sušíme švestky ve třech etapách při rozdílném režimu sušení. Po předsušení švestek na slunci, nebo při 40°C a 5 hodinách sušení v sušičce uděláme 5 hodinovou přestávku. Následně švestky sušíme cca 12 hodin při teplotě 70°C. Po opětovném několikahodinovém přesušení je ještě dosoušíme při 65°C.

Jak poznáme, že jsou švestky dobře usušené

Při stisku nesmí dobře usušené švestky puknout. Zároveň nesmí uvolňovat šťávu. Měly by být vláčné, nikoli však vodnaté nebo tvrdé.

Opatření proti kažení

Jednak aby se švestky nekazily a také aby zůstaly pro přímou spotřebu vláčné, ponoříme je do vody teplé 85°C na jednu minutu. V 1 litru vody jsme nejprve rozpustili 1 kg cukru. Poté švestky natlačíme do zavařovacích sklenic a sterilujeme 1 hod při teplotě vodní lázně 90°C. Švestky ve sklenicích ničím nezalévat!

Plněné švestky

Poněkud náročnější je postup při plnění sušených švestek. Je to luxusní pochoutka, zvláště pokud švestky plníme mandlemi nebo ořechy. Můžeme je ale plnit také rozinkami nebo kandovaným ovocem. Pro účel plnění zvolíme odrůdu švestek, která má lehce oddělitelnou pecku. Zvolené množství těchto švestek sušíme cca 10 hodin při 40°C, dokud nezvláční. Pak sušení přerušíme a pecku vymáčkneme. Pecku můžeme rovněž vytáhnout pomocí drátěné malé smyčky špičkou dolů.  Místo pecky vložíme do švestky vybranou pochutinu a pokračujeme v sušení v sušičce při teplotě 70°C přibližně 10 hod. Pak uděláme 5 hodinovou přestávku. Švestky dosušíme při 60 – 65°C. Sušené plněné švestky musí zůstat vláčné, ale při zmáčknutí z nich nesmí vytékat šťáva.

Takto usušené plněné švestky můžeme opět sterilovat, jak jsme uvedli výše.

Velmi chutnou obdobou jsou předslazené švestky plněné vlašskými nebo lískovými ořechy.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

304 total views, 1 views today