Jak správně pečovat v zimě o pokojové rostliny

Rate this post

Pokojové květiny pěstujeme v interiérech z mnoha důvodů, chceme jimi oživit své bydlení, potřebujeme zlikvidovat škodlivé látky ve vzduchu anebo se nám květiny prostě líbí a rádi se o ně staráme. Zimní péče ale bývá u většiny pokojových rostlin odlišná od té v ostatních částech roku. A protože zima už nám klepe na dveře, je nejvyšší čas připomenout si hlavní zásady zimní péče o pokojové rostliny. 

Zimní zálivka může být problém

Největší starosti nám obvykle v průběhu zimy dělá zálivka. V prvé řadě je třeba se řídit požadavky jednotlivých druhů rostlin. V úvahu je nutné brát i stanoviště rostlin, vzdušnou vlhkost, teplotu, ale i světelné podmínky, či druh substrátu. Výše uvedené podmínky ovlivní rovnou i dávku zálivkové vody. Pokud v tomto období rostlina kvete a dále roste, vyžaduje vláhy více. Jakmile ale svůj růst, či kvetení zastaví, je třeba zálivku omezit a zalévat ji jen velmi úsporně. Na teplejším a světlejším místě může být zálivka vždy o něco hojnější, než na chladném a tmavším místě. Druhy rostlin, které mají měkké a hladké listy, vyžadují obvykle více vláhy než rostliny s tuhými a malými listy. Sukulenty a kaktusy přes zimu obvykle nezaléváme, a když, tak jen rostliny pěstované v opravdu teplém prostředí.

Jak spravne pecovat v zime o pokojove rostliny 1

Pozor na přelití nebo vysušení půdy

Stejně tak jako dlouhou dobu trvající sucho u kořenových balů, tak i jejich přemokření může mít pro většinu rostlin velmi neblahé důsledky. Z důvodu rozvoje anaerobních mikroorganismů je problematický trvale mokrý substrát. Anaerobní mikroorganismy se v něm objevují v důsledku nedostatku vzduchu. Zálivku proto provádíme raději během rána, aby zemina v nádobě náležitě přes den vyschla. K zalévání ale nikdy nepoužíváme právě natočenou kohoutkovou vodu. V té je mnoho chlóru a navíc bývá poměrně studená. Právě natočenou vodu necháme v nádobě nejprve odstát, tak z ní vyprchá chór, voda získá pokojovou teplotu a až pak je vhodná k zalévání. Pokud víte, že máte příliš tvrdou kohoutkovou vodu, je možné ji převařit anebo ji vhodnými prostředky změkčit.

Jak předcházet přemokření

Na prevenci přemokření myslíme již při přesazování rostlin na jaře. Na dno květináče vložíme plochý kamínek či hliněný střep a na ten uložíme drenážní vrstvu. Hrubý říční štěrk je pro drenážní vrstvu jako dělaný.  V misce pod květináčem nesmíme nechávat stát vodu. Je-li v misce voda ještě hodinu po zálivce, vylijeme ji.

Jak spravne pecovat v zime o pokojove rostliny 2

I rostliny mohou trpět chladem

Pokojové rostliny mohou trpět chladem přicházejícím od spodu květináče. Často k tomu dochází, když je půda v něm vlhká. Taková situace může nastat i v dobře vytápěných bytech. Kupříkladu u jednoduchých oken jsou teplotní rozdíly často hodně velké. Pochopitelně zvlášť choulostivé bývají na chladnou zeminu rostliny, které pocházejí z exotických oblastí a z tropů. K těm patří například krosandry, toulitky, voskovky, sleziníky, netíky, guzmánie a také většina broméliovitých rostlin. Chladná zemina zastavuje u rostlin příjem živin, zastavuje tak i jejich růst. V důsledku toho nastává konec kvetení například u chmelníčků, které jsou původem z tropické Afriky, pepřince stagnují v růstu, žumeny, gloxínie a fíkusy trpí skvrnitostí listů.

Jak spravne pecovat v zime o pokojove rostliny 3

S větráním jen opatrně

Proč se pokojovým rostlinám v zimě příliš nedaří? Často za to může průvan. Proud studeného vzduchu putujícího při větrání do bytu je pro rostliny obvykle velmi škodlivý. U ibišku může zapříčinit napadení mšicemi nebo puklicemi. Opadáním listů reagují na proud studeného vzduchu například fikus benjamina nebo kolumnea. Ty druhy rostlin, které vyžadují v letním období vyšší teploty, nesmíme ani v průběhu zimy držet v chladu. V prostředí s nižšími teplotami se v průběhu zimy daří hlavně africkým lipkám, citroníkům, oranžovníkům, myrtám anebo araukáriím. Pro ty je vhodné zajistit místo v chladných sklenících.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com