Jak správně pečovat o bylinky v zimním období

Rate this post


Bylinky si zaslouží, abychom o ně spolehlivě pečovali i v průběhu zimy. Zapomínat bychom neměli ani na ty pěstované na záhonech nebo v nádobách. Rovněž bylinky, které pěstujeme na okenním parapetu, mají své specifické pěstební nároky.

Bylinky na okenním parapetu

Nejzávažnějšími důvody, kvůli kterým bylinky pěstované doma přes zimu odcházejí, jsou průvan a nadbytek zálivky. Na přemíru vlhka jsou velmi citlivé bazalka, petržel a pažitka. Na druhé straně k nejodolnějším bylinkám patří ty, které jste přes léto pěstovali venku a ony si tak užívaly dostatek slunce a čerstvého vzduchu. Nyní v zimě je umístíme na okno orientované na východ (případně na jih). Tam si užijí nejvíce přirozeného světla. Přes zimu by rozhodně bylinky neměly být daleko od okna. Zbytečně se pak vytahují za světlem a jejich nově narůstající části následkem toho bývají velmi bledé a křehké.

Bylinky ze supermarketu

Jestliže jste si pořídili čerstvé bylinky v supermarketu, raději je co nejdříve přesaďte.  Z plastových obalů je vyjměte a vysaďte do klasických hliněných květináčů. Měly by v nich mít dostatek prostoru a čerstvou, bylinkám odpovídající zeminu. Speciální substrát na pěstování bylinek je ideální. Zemina by měla obsahovat rašelinu. Na dno květináče dejte alespoň malou drenážní vrstvu, třeba z hliněných střepů, ta spolehlivě odvede přebytečnou vodu. Bylinky udržujte v místnosti o teplotě mezi 15 – 20 °C. Teplota by neměla kolísat. Bylinkám neprospěje, budou-li v kuchyni na okně vystaveny průvanu. Ten může rovněž způsobit jejich rychlý úhyn, stejně jako nadměrná vlhkost.

Byliny na záhonech

Běžné byliny pěstované na záhonech, jako jsou meduňka, máta, levandule, pažitka a libeček, zimu přežijí bez větších obtíží. Postačí jim běžná přikrývka z chvojí. Ještě před zimováním je zastřihneme. Ideálně na výšku 10 cm. Navršíme na ně přikrývku z listů a dále se už o ně nemusíme starat. Dobromysl, šalvěj, svatolinu, smil, které jsou citlivější na mráz, musíme přikrýt chvojím včas, ještě před příchodem prvních mrazů. Lépe pak přezimují. Zvýšená citlivost vůči nepřízni počasí by je mohla zahubit, pokud bychom na ně nemysleli včas.  

Bylinky v nádobách

Pokud pěstujete bylinky ve velkých nádobách, bývá s nimi problém při přemisťování. Na zimu je tedy dobře obalte pytlovinou a uložte je na dřevěné desky. Díky nim nebudou v přímém kontaktu s dlažbou. Nakonec ještě rostliny přikryjte chvojím.

Pokud přijde v zimě doba, kdy mají trvat mírnější teploty, nezapomeňte rostliny zalít. Rostlinám, které mají zelené listy i v průběhu zimy, nesmí úplně vyschnout kořenový bal. Na konci zimy nezapomeňte odstranit přikrývku i obal z květináčů.

Rada na závěr

Nakonec pro vás máme ještě jedno doporučení ohledně bylinek pěstovaných přes zimu doma. Jistě je budete chtít využívat zároveň při vaření, tak je nepřihnojujte, ani když se vám bude zdát, že se jim nedaří právě dobře. Smiřte se s tím, že nejen jednoleté bylinky, ale i ty trvalé, které budou bez zimního odpočinku, prostě nevydrží.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

67 total views, 2 views today