Jak správně pečovat o bromélie

4.5 (90%) 24 votes

Broméliovité rostliny řadíme k rostlinám exotickým, to ovšem neznamená, že se nedají s úspěchem pěstovat i v našich interiérech. Mají určité zvláštnosti pěstování, ale při jejich dodržení se jim skvěle daří jak na okenních parapetech, tak ve sklenících nebo epifytních skříňkách. 

Jak spravne pecovat o bromelie 3

Zvláštnosti broméliovitých rostlin

Mezi nejmenší broméliovité rostliny řadíme Tillandsia capillaris a Tillandsia virescens. Ty by se daly označit za trpaslíky mezi příslušníky dané čeledi. Dosahují výšky pouhých několika centimetrů. Ve svém přirozeném prostředí porůstají větší kameny a skalky. V rámci jednotlivých rodů jsou zaznamenány opravdu značné velikostní rozdíly. Existují i pravé masožravé bromélie.

Pěstování bromélií ve sklenících

Bromélie se pěstují jak ve sbírkových sklenících, tak i v domácnostech. Již při nákupu se vždy informujte, jaký druh bromélie kupujete. V příliš vyhřátém skleníku se bude dobře dařit pouze broméliím s širokými a nízkými nálevkami. Právě ony dávají přednost takovému prostředí, jaké je vhodné pro vlhkomilnější epifyty. Pěstitelé suchomilných zemních bromélií vědí, že je dobré mít pro ně připravený méně stíněný sušší a dobře větraný skleník. Ten by měl být navíc v zimě pouze málo vytápěný. Na zastíněnějším místě ve skleníku s kaktusy se bude dařit zavěšeným broméliím s úzkými vysokými nálevkami.

Správné pěstování bromélií v interiéru

Pěstitelské nároky odlišných skupin bromélií jsou diametrálně odlišné. K jejich pěstování není možné stanovit pouze jeden univerzální návod. Existují 4 pěstitelské skupiny bromélií. Každá z nich má své specifické pěstební nároky.

Jak spravne pecovat o bromelie 2

Zemní bromélie

Na jižním, jihozápadním nebo na jihovýchodním okně pěstujeme zemní bromélie. V průběhu zimy je nutné přenést je do chladného prostředí s dostatkem světla a teplotou 6 – 12 °C. V průběhu léta je možné zemní sukulentní bromélie letnit. Dlouhodobé přemokření kořenů bromélií vede obvykle k úhynu rostlin. Výsledkem přemokření je jak v létě, tak v zimě kořenová hniloba. Druhy bromélií rodu Cryptanthus jsou pěstitelsky velmi vděčné a méně náročné.

Epifytní široce nálevkovité bromélie

Tvarově jsou epifytní široce nálevkovité bromélie velmi rozmanité rostliny. Řadíme mezi ně Aechmeu, Vriseu, Guzmanii, Nidularium, Canistrum, Tilandsii, Hohenbergii a další. Většina rostlin tohoto druhu a rovněž vzniklí kříženci se dají volně pěstovat v suchých bytech na okenních parapetech. Nekřížené původní druhy jsou však citlivé vůči extrémnímu suchu a vůči nižší vzdušné vlhkosti. Takovým rostlinám se dobře daří jen ve sklenících, vitrínách anebo v takzvaných epifytních skříních.

Bromélie s vysokými a úzkými nálevkami

V tomto případě se jedná o různorodé skupiny. Patří do nich většina rodu Aechmea a rodu Billbergia. Z méně zastoupených druhů pak: Ananas, Portea, Wittrockia, Androlepis, Ronnbergia a rovněž zajímavé výběžkaté druhy rodu Neoregelia. Všechny zmíněné druhy vyžadují pravidelně se opakující přísušky. Rovněž mají zvýšené nároky na světlo. Pěstujeme je v květináčích anebo v závěsných dřevěných podložkách. Pro pěstování v květináčích je dobré použít epifytní substrát. Ten má za úkol vzhledem k citlivosti kořenů zabránit vzniku houbových hnilob a případnému úhynu rostlin.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com