Jak skoncovat se zbytečným praskáním žárovek v domácnosti

Rate this post

Stává se vám to také? Sotva našroubujete novou žárovku místo té prasklé, můžete ji za pár dní či týdnů měnit znovu. Děje-li se to u vás doma pravidelně a žárovkám, které měníte, se ani zdaleka nepřiblížil konec životnosti, pak je třeba hledat problém někde ve vaší domácnosti.

Příliš časté praskání žárovek může mít 3 možné příčiny:

  1. Přehřívání žárovky v důsledku špatného odvětrávání

Tento problém bývá častým u žárovek instalovaných v teráriích anebo žárovek hluboko zanořených do stropu. Osvětlovací tělesa zanořená do izolační vrstvy anebo do stropu se přehřívají obvykle pokaždé, když jsou zapnuta. Řešení je jednoduché. Je nutné buďto odstranit izolace nacházející se bezprostředně u světla, nebo žárovku jako by povytáhnout ven. Jen tehdy, když bude vznikající teplo sálat mimo okolí žárovky, je naděje, že žárovka nebude praskat. Pro terária jsou nabízena k tomuto účelu speciální žárovky s dlouhou životností a velkou odolností.

  1. Vibrace poškozující žhavicí vlákno

Podobně jak může být žárovka poškozena teplem, mohou být její vlákna poškozena vibracemi.  Otřesy poškodí tavicí vlákno tak, že se následně dříve přetaví. Jestliže máte problémy se žárovkou, která je instalovaná někde v blízkost dveří, s nimiž se často bouchá anebo pod stropem, nad nímž někdo neustále skáče, situaci vyřešíte jedině instalací kompaktní zářivky bez vlákna.

  1. Silná žárovka v uzavřené malé lampě

Vysoký příkon v malé uzavřené lampě je dalším problémem, který způsobuje časté praskání žárovek. Silná žárovka s velkým příkonem způsobí, že se nahromaděné teplo v malém krytu například ve tvaru koule postará o rychlejší přetavení žhavicího vlákna žárovky. Řešením je vyměnit žárovku za slabší anebo nainstalovat místo žárovky zářivku se stejnou svítivostí, ale nižším výkonem.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com 

272 total views, 1 views today