Jak se chopit návrhu interiéru garsonky

Rate this post

Garsonka funguje jako malý samostatný byt o jedné místnosti s příslušenstvím. Bývá označována jako 1 + kk nebo 1+0. V multifunkčním prostoru garsoniéry je nutné najít jak místo na spaní, odpočinek nebo sledování televize, tak na vaření, a stolování. Tak malý prostor bývá využíván na maximum, proto je třeba přistupovat k návrhu takového interiéru důkladně a využít přitom ověřené tipy.

Garsoniéry bývají pro bydlení vyhledávány hlavně mladými lidmi, kteří je považují za své startovací bydlení. Někdy bývají také volbou lidí, kteří často cestují například za prací anebo nekladou velký důraz na bydlení ve velkých prostorách.

Kreativní a vynalézavá návrh

Neboť poměrně malý prostor musí obsahovat vše, co člověk běžně potřebuje ke svému životu, je třeba využít prostor garsoniéry nejen v její ploše, ale i ve třetím rozměru, to znamená na výšku. Vyžaduje také hodně úložných prostor. Očekáváný návrh využití plochy by měl být u garsonky vynalézavý a kreativní. Důvodem je také to, že na tak malém prostoru jen těžko při zařizování uspějeme již s hotovými nábytkovými kusy a zařizovacími předměty.

Multifunkční design

Uspět můžete, pokud budete vybírat design, který je využitelný pro více funkcí zaráz. Zvolíte-li příhodnou židli a k ní lampu, snadno pak změníte pracovní kout na jedno místo u jídelního stolu. Pořídíte-li si vhodný odkládací stolek, můžete jej za pomocí polštáře nabídnout návštěvě jako místo k sezení.

Dopřejte si velkoryse pojatou stěnu 

I malému prostoru můžete odlehčit atmosféru, a to tak, že si v garsonce dopřejete alespoň jednu velkoryse pojatou stěnu, která bude mít buďto celoplošnou tapetu, velké zrcadlo anebo velký obraz.

Jaký vybírat nábytek

Volte stohovatelné nebo průhledné židle. Další nábytek by měl být subtilnější, světlejší a lehčí. Stůl se bude hodit rozkládací. Pokud možno, nábytek zavěšujte, díky tomu bude působit odlehčeně. V mnohém vám usnadni zařizování volba multifunkčního nábytku.

Další ověřené tipy pro návrh garsonky

Podlahu zvolte pro celý prostor stejnou. Zrušíte-li prahy, bude to vypadat mnohem lépe. Dveře si pořiďte zasouvací do pouzder, ušetříte spoustu místa. Výmalba by měla být ve světlých tónech, které opticky zvětší prostor garsonky. Prostor pod stropem využijte k ukládání sezónních věcí. Modelujte místnost světlem, navrhněte pro interiér více různých zdrojů světla.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com