Jak různě se dají využít brambory v domácnosti

Rate this post

Nepohlížejte na brambory jen jako na surovinu vhodnou pro přílohy k bědu či večeři. Brambory můžete využít mnoha dalšími a často nečekanými způsoby. Pojďte společně s námi odhalit roušku jejich užitečných vlastností a více či méně utajených schopností.  

Chystáte se lyžovat?

Pokud ano, nezapomeňte si předtím, než vyrazíte na sjezdovku, přetřít své lyžařské brýle syrovou bramborou. Jestliže po nich přejedete plátkem syrové brambory, nebudou se vám zamlžovat a při sjezdu nebudete mít problémy s rozeznáváním stromů a lidí.

Vstáváte ráno s oteklýma očima? 

Můžete tomu jednoduše zabránit použitím plátků studených syrových brambor, které si ráno po trošce té péče o obličej, položíte na svá oční víčka. Otoky zmizí během chvilky.

Zmatnělo vám doma stříbrné nádobí? 

Není nic jednoduššího než uvařit pár brambor a do hrnce s vodou od brambor pak položit asi na hodinu zmatnělé stříbrné nádobí. Po hodině máčené nádobí ze stříbra opláchněte a uvidíte ten jas!

Zabarvili jste si ruce od mrkve nebo dýně?

Jednoduchou radou, jak z nich oranžovou barvu dostat dolů, je opět syrová brambora.  Promněte ji v rukou a nepatřičné skvrny z rukou zmizí.

Praskla vám v lampičce žárovka?

Možná dokonce tak nešikovně, že patka žárovky zůstala v objímce a vy teď nevíte, jak rozbitou žárovku vyndat, aniž byste se u toho pořezali o sklo. Vezměte si na pomoc opět bramboru. Nejdříve lampičku vytáhněte ze sítě, a pak rozkrojte podélně bramboru.   Rozkrojenou bramboru přiložte na rozbitou žárovku a pootočte s ní. Pak už půjde zbytek žárovky snadno ven.

Udělejte si vlastní potisk balicího papíru!

Chystáte se na Vánoce něčím překvapit? Pak k zajímavému dárku zvolte i vlastnoručně vyzdobený balicí papír. Vyrobte si k jeho výzdobě jednoduchá razítka pomocí vykrajovátek na vánoční cukroví. Do tvorby razítek i balicího papíru můžete zapojit i děti. Uvidíte, že je to bude bavit.

Až budete na jaře vysazovat řízky pelargonií 

Brambory jsou schopné poskytnout mladým rostlinkám dostatek živin. Využijte to, a do brambor vyřežte dírky o velikosti stonku pelargonie. Do dírky vsuňte mladý řízek z muškátu, a ten i s bramborou uložte do hlíny. Takto zasazené rostliny porostou jako z vody, tedy spíše jako z brambory.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

243 total views, 1 views today