Jak pracovat v interiéru s barvami

Rate this post

Převážně díky barvám můžeme velmi snadno docílit originality v každém interiéru. Vyžaduje to ale jistou dávku barevné citlivosti, aby člověk dosáhl harmonie a zároveň uspokojil své touhy po barevnosti. Barvy jsou totiž často nejvýraznějším vjemem, kterého se nám dostane při prvním vstupu do bytu.

Foto: littlebigbell.com

Foto: pinterest.com

Vícebarevný prostor má rovněž svá pravidla. Proto je důležitá informace o pravidlu plošného poměru barev, kterou bychom se měli v takovém případě řídit. Převládající barvy použijeme na 60 % veškerých ploch v místnosti. Obvykle to bývají podlahy, výmalba zdí atd. 30 % tvoří barvy doplňující, které se promítnou na částech stěn, v barvě nábytku anebo na jedné ze stěn. 10 % pak zbývá na barvy akcentující, které se objevují na dekoracích, doplňcích a bytovém textilu.

Foto: lushome.com

Žádná z barev nepůsobí samostatně, vždy je ovlivňována sousedícími barvami, které sama rovněž ovlivňuje. Sekundární barvy vznikají vždy smícháním dvou barev základních. Například z červené a modré vznikne fialová a ze žluté a modré vznikne zelená. Kontrastu docílíme kombinací velkých barevných, ale i materiálových rozdílů. Kontrast způsobí v interiéru jisté napětí a díky němu se tak stávají místnosti působivé a výrazné.

Foto: flick.com

Černá, šedá a bílá jsou barvy neutrální, zatímco modrá zelená, fialová a odstíny těchto barev jsou barvy studené. K teplým barvám řadíme žlutou oranžovou, červenou hnědou a jejich odstíny. Ale pozor, ne každý odstín žluté působí teplým dojmem a naopak, ne každý odstín zelené působí dojmem studené barvy.

Foto: goodhomes-magazine.com

Každá z barev vše kolem sebe zabarvuje svou komplementární barvou. Jako příklad uveďme šedou barvu. To je barva, která je ideální k doladění. Je ale třeba mít na zřeteli, že může přebírat odstín doplňkové barvy ze svého okolí. To znamená, že bude-li například na zelené barvě, může působit červeně. Ještě výraznější je tento efekt na kovových nebo lesklých materiálech.

Foto: archzine.fr

V jednobarevném prostoru nebo v prostoru monochromatickém nepracujeme jen s jedním barevným odstínem, ale kombinujeme lesklé povrchy s matnými a využíváme různé struktury materiálů. Jednobarevné prostory by jinak působily nevýrazně a nudně.

Foto: nicety-livejournal.com

Možná máte v oblibě jemné barvy a chtěli byste si zařídit interiér v takzvaných cappuccino odstínech. Pak doporučujeme přidat do interiéru polštáře s hrubou strukturou, koberce s vysokým vlasem a využít také různé dekory dřeva. Není třeba se obávat ani lomené černé nebo bílé barvy. Přidejte ji však pouze v jemných akcentech.

Text: Zuzana Bohdalová