Jak pověsit obrazy v bytě

Rate this post

Bez obrazů by interiéry vypadaly nezabydleně a cize. Obrazy dokážou totiž ovlivnit atmosféru a navíc jako by zrcadlily duši svého majitele. Právě pro něj je důležité, aby měl na stěnách svého domova to, na co chce upírat svůj každodenní pohled. Ten by se mu po čase neměl omrzet.

Než se pustíte do rozvěšování obrazů v bytě, popřemýšlejte, jestli by nebylo vhodné sjednotit celý interiér. Sjednocení interiéru je možné i prostřednictvím obrazů. Zvolit můžete například dominantní ladění, pomůže k tomu sytá barva výmalby, nebo zvolit citlivou jemnější kresbu.

Kam se obrazy nejčastěji umisťují

Na rozmístění obrazů i na volbu jejich velikosti má bezprostřední vliv nábytek. Je třeba zohlednit jeho velikost, rozestavění podél stěn, dále jeho barvu i tvar. Nejčastějším místem, kam majitelé své obrazy zavěšují, je místo nad pohovkou v obývacím pokoji. Dále následuje místo nad křesly. Pro tuto volbu platí pravidlo, že šířka obrazu nemá přesahovat šířku nábytku. V poměru nábytek k obrazu by mělo platit 4:3. Důraz klaďte i na výběr rámů, který by měl korespondovat s nosnými nábytkovými prvky.

Obraz se musí hodit na dané místo

Jakmile v interiéru uvažujete o nějakém místě pro zavěšení obrazu, měli byste nejprve zvážit, zda se tam bude hodit spíše široký, nebo vysoký obraz. Na místech, kde je dostatek prostoru, může viset obrazů hned několik menších nebo dva větší vedle sebe. Platí zde pravidlo, že čím je obraz rozměrnější, tím více bude ovlivňovat charakter místnosti.

Rámec celého obrazu tvoří stěna

Má-li být obraz ozdobou interiéru, musí být zavěšen podle jistých pravidel. Velikost obrazu vždy srovnávejte s velikostí stěny. Velkým dílům dejte vyniknout na velkých stěnách, zatímco menší obrazy a obrázky můžete zavěšovat například na úzké boční stěny atp. Dále je třeba brát ohled na vzájemnou vzdálenost obrazů a také na to, že obrazy mají být umístěny opticky ve středu mezi dvěma body.

Jaké má být pozadí obrazů

Nejen pro výrazné a dynamické obrazy, ale i pro ostatní typy obrazů má být pozadí co nejklidnější. Bílá nebo jiná neutrální barva je pro obrazy tím nejlepším pozadím. Nevylučujte ale ani jiné barvy stěn, jen pamatujte na to, že silnější dojem ve vás musí vyvolat vždy obraz, nikoli stěna. Bude-li mít stěna stejný barevný tón, jako je převládající tón na obraze, pravděpodobně na ní obraz zanikne. Pasparta a rám jsou dalšími prvky, které výsledný dojem z obrazu hodně ovlivní. Zajímavého výsledku docílíte seskupením několika menších obrázků světlých odstínů umístěných na větší stěně s tmavší výmalbou. Ta ve výsledku vytvoří pro obrázky jakousi náhradní paspartu a tímto způsobem dá vyniknout jednotlivým prvkům.      

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com