Jak pěstovat a zužitkovat česnek medvědí

Rate this post
Medvědí česnek, někdy také označován jako divoký česnek (Allium ursinum) získal své jméno podle skazek, kdy medvědi po dlouhém zimním spánku začali sbírat česnekové listy a požírali je, aby vyčistili své prázdné žaludky od nejrůznějších plísní a cizopasníků, kteří se v jejich útrobách mohli usídlit přes zimu. A stejně jako medvědi, i my lidé bychom měli na jaře přistoupit k očistě svého organismu. 

Divoký česnek patří k jedněm z prvních poslů jara. Čerstvě zelené kopinaté listy vyrůstají z podlouhlé cibule. Nejlépe se mu daří na humusovitých, vlhkých a stinných místech.  Často se s ním proto setkáváme na vlhkých nivách, v listnatých lesích, pod keři a můžeme si být jisti, že jeho silnou vůni ucítíme ještě dřív, než uvidíme rostliny samotné.

Jak pestovat a zuzitkovat cesnek medvedi 1Pěstování na zahradě 

Pro jeho oblibu ve stinných vlhkých místech musíme česneku dopřát stejné podmínky i při pěstování na zahradě. Velkým štěstím pro toho, kdo si česnek medvědí oblíbí, je jeho snadné pěstování, neboť tato rostlina se dobře množí samovýsevem. Kromě míst ve stínu stromů či keřů se bude medvědímu česneku dařit i na severní straně domu. Na stinných místech, kde se nedaří jiným rostlinám, dokáže vytvořit hustý porost plný krásných bílých květů. Jen musíme být obezřetní, pokud na zahradě pěstujeme jedovaté konvalinky, abychom náhodou nedopatřením listy konvalinek nezaměnili s listy medvědího česneku.  

Využití česneku medvědího 

Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti klasického česneku, je však mnohem léčivější. Jeho mladé svěže zelené listy sbíráme v dubnu a počátkem května. Listy můžeme sekat na drobno na chleba s máslem, přidávat je do špenátu anebo z nich rovnou připravit špenát společně s kopřivovými listy, kořeníme s ním brambory, můžeme jeho listy připravit jako salát, dělat z něj nádivku atd. Cibulky česneku medvědího sbíráme až na konci léta nebo na podzim, listy ještě před rozkvětem rostlin. Z česneku medvědího vyrábíme nejčastěji tinktury anebo lihový výtažek. Osoby mající citlivý žaludek by měly listy i cibulky nakrájené na drobno zalévat vřelým mlékem, nechat asi tři hodiny luhovat a až poté popíjet tekutinu po doušcích.    

Léčivé účinky Jak pestovat a zuzitkovat cesnek medvedi 3

Pro jarní pročišťovací a odhleňovací kůry se využívají listy česneku medvědího. Listy se nesuší, neboť potom ztrácejí své léčivé schopnosti. Česnek medvědí má kromě očistné kůry význam i pro omlazovací kúry, dále na pročištění krve a je významným lékem při chronických chorobách kůže. Skvěle podpoří paměť, zabraňuje zvápenatění cév a ulevuje při zahlenění průdušek, zanedbaném dlouhotrvajícím kašli a pročišťuje ledviny. Jako lék na žaludek a střeva dobře působí jak při chronických, tak při akutních průjmech provázených kolikami a plynatostí. Dokonce i škrkavky a hlísty se po dlouhodobějším užívání česneku medvědího vyloučí z organismu. Jeho užívání se doporučuje i u vodnatelnosti a tuberkulózy. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com