Jak pečovat o různé druhy nádobí

Rate this post

Už proto, že je v domácnostech využíváme dnes a denně, je naší povinností pečovat o ně pravidelně a co nejvhodnějším způsobem. Dnes vám přinášíme několik tipů, jak se správně starat o nádobí. Vzali jsme si na mušku nádobí ze dřeva, skleněné nádobí, smaltované a hliníkové nádobí.
Jak pečovat o skleněné nádobí
Skleněné nádobí se bude více lesknout, použijeme-li na něj vodu s přídavkem octa a soli. Následně se pak opláchne čistou vodou a vyleští. Je-li nádobí zašlé, vyčistíme je nejlépe v osoleném roztoku vlažného lihu nebo v roztoku z 8 dílů vody a 1 dílu kyseliny solné. Velmi osvědčený je i citron. Postačí, když s ním sklo důkladně vytřete a poté už jen opláchnete čistou teplou vodou. K čištění se hodí i staré noviny, kterými se skvěle čistí například lahve. Noviny natrhejte na kousky, nacpěte do nádoby a poté zalijte teplou slanou vodou. Co nejvíce a dobře protřepejte a opláchněte nejdřív slanou a následně čistou vodou. Sklo můžete stejně dobře čistit i kávovou sedlinou, nebo bramborem. Zapečeniny na varném skle nedrhneme nikdy ihned. Nádobu nejdřív naplníme vlažnou vodou, do níž jsme přidali odmašťovací prostředek. Až po určité době ji zcela snadno a bez použití drátěnky umyjeme. Na varné sklo se nesmí drátěnka používat!
jak-pecovat-o-ruzne-druhy-nadobi-3
 
Jak pečovat o dřevěné nádobí
Mnozí z nás už vědí, že dřevěné nádobí po delším používání zčerná. Proto je nejlepší dřevěné nádobí asi na hodinu ponořit do vody s trochou chlóru a posléze několikrát opláchnout čistou vodou. Objeví-li se skuliny nebo praskliny v dřevě, opravíme je tak, že je vyplníme hmotou připravenou z vápenného prášku, trochy fermeže a žitnou moukou. Spáry v rozeschlých dřevěných nádobách zasypeme práškovým klihem a zalijeme vodou. Někdy se vyplatí vyzkoušet polévání spár horkou vodou tak dlouho, dokud dřevo nenabobtná a praskliny se nespojí.
Jak se starat o smaltované nádobí
Hned na začátku je třeba upozornit, že smaltované nádobí nesnáší prudké ochlazení, protože by smalt na něm popraskal. To je důvod, proč nikdy nesmíme nalévat studenou vodu do ještě teplého smaltovaného nádobí. Smaltované nádobí bude mít delší životnost, pokud ho občas vyvaříme ve vodě s chlórem a také budeme-li nádobí chránit před prudkými nárazy. Doporučuje se vypláchnout studenou vodu všechny smaltované nádoby těsně předtím, než v nich budeme vařit snadno se připalující pokrmy, jako například mléko. Na připečené nádobí nejprve nalijeme teplotu vodu, necháme odmočit a až poté vydrhneme umělohmotnou drátěnkou nebo ještě lépe jen umyjeme kartáčkem. Skvrny na smaltovaném nádobí velmi dobře vyčistí citronová šťáva společně se solí.
jak-pecovat-o-ruzne-druhy-nadobi-1
 
Jak správně udržovat hliníkové nádobí
Hliníkové nádobí se nesmí čistit sodou, jinak by zčernalo. Zčernalé hliníkové nádobí potřeme olejem ředěným alkoholem v poměru 1 : 1. Proti černání hliníkového nádobí se doporučuje použít ještě před prvním vařením mléko, a to v nádobí svařit. Proti šednutí vnitřní strany hliníkového nádobí se používá voda, v níž rozvaříme kyselá jablka. Použít můžeme i roztok hlinitodraselného kamene. Na 1 litr dejte cca 50 g. Následně nádobu důkladně vypláchněte.
 
jak-pecovat-o-ruzne-druhy-nadobi-2
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com