Jak pečovat o dřevěný nábytek

Rate this post

Dřevěný nábytek oplývá samými výhodami, je zajímavý, nadčasový, něco vydrží a má svou přirozenou krásu. Má ale také jednu nevýhodu, potřebuje pravidelnou péči. Pokud mu ji dopřejeme, budeme se těšit z jeho krásy po dlouhá léta.
Jak pecovat o dreveny nabytek  2Dřevěný nábytek slouží hlavně na chatách a chalupách
Na chatách a chalupách pobýváme nejčastěji v sezónních cyklech. Ať už je to v zimě nebo v létě, tento sezónní pobyt způsobuje, že dřevěný nábytek zde enormně trpí střídáním teplot a ročních období. Střídá se tu teplo se zimou a vlhko se suchem. Dřevěnému nábytku nedělá dobře ani razantní topení v kamnech.
Největší nepřátelé jsou biotičtí škůdci
Především biotičtí škůdci, jako jsou červotoči, dřevokazné houby a plísně jsou největšími nepřáteli dřevěného nábytku. Avšak i tato škodná potřebuje pro svou činnost určité vhodné podmínky, což jsou teplota, vlhkost a přístup vzduchu. A bohužel pro nábytek podmínky, které jsou na našich chatách a chalupách běžné, těmto škůdcům nahrávají. Například houby mají v oblibě 25 – 50 % vzdušné vlhkosti, hmyzu postačuje 25 – 30%.
Jak se zbavit červotočeJak pecovat o dreveny nabytek 4
Dřevěný nábytek se dostane nejčastěji do kontaktu s červotočem. Domácí prostředky, které máme obvykle po ruce, mohou také zabrat na jeho vypuzení. Vyzkoušet lze například ocet, savo, nebo chodbičky, které vyvrtal, zatmelit. Nejlépe však na dřevokazné škůdce zabírá chemie, a tak můžeme využít koupele dřevěného nábytku v louhu (hydroxidu sodném), nebo nábytek natřít přípravkem, Lignofix. Dá se využít jako osvědčený způsob také likvidace červotoče ve speciální komoře. Tato komora je u nás jediná – v Roztokách u Prahy. Počítejte však s tím, že tato metoda je finančně hodně náročná.
Škody napáchané na dřevu člověkem
Škody, které napácháme na dřevěném nábytku my lidé, jdou naštěstí obvykle odstranit mnohem snadněji. Na prach nám postačí jen suchá měkká prachovka, někdy může být i navlhčená, avšak pouze mírně, aby nepoškodila vrchní lazurovou vrstvu anebo horní lak. Pokud na dřevě objevíme menší škrábance, postačí zakoupit na jejich zamaskování speciální jednobarevné fixy. Máme-li na dřevěném stole kolečka od sklenic s nápoji, můžeme je odstranit tekutým HG restaurátorem dřevěného nábytku, který je k dostání ve světlé i tmavé verzi.
Než použijeme čisticí prostředkyJak pecovat o dreveny nabytek  3
Jestliže jsme zakoupili přípravek na dřevěný nábytek, který nemáme vyzkoušený, ještě před jeho prvním použitím na celé ploše je třeba ho vyzkoušet na některém z málo viditelných míst na nábytku. Pro údržbu prakticky jakéhokoli dřevěného nábytku jsou vhodné oleje a vosky. Máme-li hlavně nábytkové kusy s porézním povrchem, čistíme je raději olejem. Velmi dobře se aplikují rovněž tekuté vosky, které často obsahují včelí vosk. Právě ten dřevu dokáže vrátit přirozený vzhled, lesk a vlhkost, navíc na něm vytvoří ochrannou vrstvu, jež bude odpuzovat nečistoty.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com