Jak opravit natržené čalounění

Rate this post

Čalounění se nestává tečem útoku pouze ze strany našich domácích mazlíčků, ale i neopatrným zacházením může přijít k lecjaké újmě. Jestliže se jedná o malé nedostatky, dají se opravit poměrně snadno vlastním i silami. Velké díry a trhliny je třeba zcelit či záplatovat.  

Zcelování a záplatování

Malé trhlinky a dírky v čalounění je dobré opravit co nejdříve, dokud jsou ještě malé, aby se záhy nezvětšily. Natržená, propálená, nebo odřená místa se dají poměrně úspěšně zcelit nebo záplatovat. Obvykle k tomu stačí mít malý kousek potahové tkaniny. Pokud jste si ji neuložili na jiné místo, obvykle naleznete kousek tkaniny připevněné na spodní nebo vnitřní části nábytku. Před použitím však zkontrolujte, zda barva i vzor odpovídají a tkanina je úplně stejná.

Prodřený potah

Nejdříve je nutné odstřihnout veškerý prodřený potah. Je-li však poškození velké, bude třeba celý kus nábytku potáhnout nově. Opotřebovaná opěradla u židliček stačí potáhnout jednoduchými potahy například ze zbytků látek anebo látkami jednobarevnými, které se budou hodit k potahu sedací části.

Nevzhledné skvrny

Rovněž nevzhledné skvrny na čalounění se dají ukrýt pod vhodnými aplikacemi. Použitá látka však musí mít totožnou strukturu jako má látka původní.

Zažehlovací záplaty

Při aplikaci zažehlovacích záplat postupujte tak, že nejprve vyrovnáte opravované místo, na poškozené místo následně položíte záplatu. Ta musí být o 12 mm větší, než je místo s poškozením. Následně záplatu zažehlete. Okraje poté ještě několikrát přejeďte žehličkou a ujistěte se, že jsou důkladně přitlačené k původní látce.

Záplatování větší trhliny či díry

Nemáte-li pro opravu dostatečné množství původní látky, odstřihněte z potahu na místě, které není viditelné, kus látky se stejným vzorkem. Látku podstrčte pod poškozené místo a následně ji buďto přilepte latexovým lepidlem nebo ji na místo pevně všijte.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

81 total views, 2 views today