Jak odstranit staré tapety

5 (100%) 1 vote[s]

Ať už hodláte změnit vzhled interiéru, nebo nahradit tapety jednoduše malbou, nebo máte pro odstraňování tapet jiný důvod, vždy byste měli postupovat opatrně. Jestliže budete pečliví, vámi vynaložená snaha na malování nebo tapetování se vám vyplatí a vaše úsilí nebude znehodnoceno.

Bude to chtít čas a trpělivost

Jakmile odstraníte ze zdi staré tapety, budete muset omítku zatmelit a pečlivě ji připravit jako podklad k novému tapetování. Každá stávající úprava stěn by měly být odstraněna až na holou omítku. Spoje, výrazné vzory, puchýře a odlupující se povrch by byly znatelné i pod nově nalepenými tapetami. Strhávání tapet věnujte dostatek času. Při rázném seškrabování tapet byste nadělali díry v omítce, které byste museli posléze tmelit.

Máčení tapet horkou vodou

Obyčejné tapety namočte teplou vodou za pomoci houby. Jakmile změklý papír začne povolovat, můžete jej seškrábnout. Pamatujte, že silnější tapety vyžadují vždy větší provlhčení. Vyplatí se namočit celou místnost najednou. Jakmile se začnou tapety uvolňovat, dají se i snadněji seškrábat.

Škrabkou pracujte co nejtěsněji podél stěn

Budete-li postupovat při práci se škrabkou správně, nebudete odrýpávat omítku. Dobrou vychytávkou je použití tapetovacího lepidla přidaného do vody. Díky němu se zvýší přilnavost omítky a voda pak nebude příliš stékat a bude se po delší dobu vsakovat do papíru.

Omyvatelné tapety a přelakované tapety 

Problém nastává obvykle při odstraňování omyvatelných nebo přelakovaných tapet. Vezměte tedy nejprve do ruky drátěný kartáč a rozrušte s jeho pomocí povrch tapet. Zkusit můžete i zubatou škrabku anebo jiný ostrý nástroj. Nejlépe se vám budou omyvatelné tapety odstraňovat pomocí napařovacího zařízení.

Po odstranění tapet umyjte stěny

Horkou vodou omyjte stěny. Tak se zbavíte zbytků lepidla na zdi. Následně zatmelte všechny praskliny a díry. Při mytí dejte pozor, aby nedošlo k přílišnému provlhčení stěn. Než začněte tapetovat, vyčkejte, dokud stěny dostatečně nevyschnou.

Odstraňování vinylových tapet

Pokud jste měli vytapetováno vinylovými tapetami „easy strip“, stačí odtrhnout spodní okraj tapety pomocí nehtu anebo nože a pak opatrně táhnout směrem nahoru. Jakmile stáhnete pruh tapety, objeví se po ním vrstva slabého bílého papíru. Ten klidně ponechejte na stěnách jako podklad pro další tapetování.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

138 total views, 3 views today