Jak odradit vysokou zvěř od návštěvy vaší zahrady

Zvláště v zimním období, kdy zvěř nemá dostatek přirozené potravy, vyhledává něco dostupného k snědku na našich zahradách. Nejvíce trpí okusem volné zahrady na okrajích lesních porostů, které nejsou oplocené. Poradíme vám několik triků, jak vysokou odradit, aniž by vaši zahradu poškodila.

Ať už na své vzdálené zahradě pěstujete přes zimu zeleninu anebo tam máte vysazené ovocné stromy, vysoká zvěř na nich dokáže napáchat velké škody. Naštěstí existuje celá řada pachů, kterou jsou vysoké zvěři tak nepříjemné, že ji odpudí.

Co všechno se dá v zahradě vyzkoušet  

Pokud zjistíte výskyt vysoké zvěře i na vaší zahradě, můžete vyzkoušet hned několik možností, jak tuto zvěř odradit pachem. Přestaňte na chvíli prát ponožky a skladujte je v plátěném pytlíku, který pak vyvěsíte na zahradě. Zkuste také nevyhazovat vlasy, které si vyčešete anebo ostříháte. Ideální jsou ty nemyté. I jejich pach je vysoké zvěři nepříjemný, a proto se hodí umístit je na zahradě.

Jaké rostliny mohou vysokou odradit

Přes jaro a léto pak zvažte možnost vysadit okolo svého pozemku jako živý plot takové rostliny, které vysoké zvěři právě nevoní. Jsou to například levandule, perovskie lebedolistá nebo pelyněk. Z rostlin, které vysoká zvěř přímo nesnáší, jmenujme alespoň afrikány, begónie, cínie, hledíky, krásenky, kosatce, červené náprstníky, narcisy a pivoňky. Stejně tak nenáviděné jsou u vysoké i některé keře a stromy: šeřík, cesmína, jalovec, zimostráz. Až budete tedy vybírat vhodné keře pro vaši zahradu u lesa nebo na okraji louky v otevřené přírodě, volte některé z výše uvedených.

Namíchejte vaječný postřik  

Máte-li k dispozici dostatečné množství vajec, připravte své zahradě ochranný postřik z vajec. Vysoká zvěř je odpuzována vůní i chutí vajec, a tak mohou být vajíčka vhodnou alternativou, jak uchránit vaši zahradu před vysokou zvěří. Potřebovat budete 6 syrových vajec. Ta rozmixujte ve 2 litrech vody a dokonale rozmíchanou směsí, kdy budou vajíčka dobře propojena s vodou, postříkejte listy rostlin, na které si dělá vysoká zálusk. Dokud nebude pršet, bude ochranný elixír držet stráž nad rostlinami na vaší zahradě. Po dešti je ale nutné postřik zopakovat.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

324 total views, 1 views today