Jak naložit se vzniklou stavební sutí

Rate this post

Vždy, jakmile přijde jaro, zvýší se i zájem stavebníků o odvoz stavební suti. Stavební odpad představují jak klasické zbytky cihel, případně jiného zdiva, tak zbytky omítek a obkladů anebo dřevěných konstrukčních prvků, ale zbytky síťových rozvodů či odpadního vodovodního potrubí. Ku prospěchu životnímu prostředí je naštěstí většina těchto stavebních odpadů plně recyklovatelná. To chrání naši přírodu i nás samotné před dalším znečišťováním životního prostředí, které vzájemně sdílíme. 
Stavební odpady jako zdroj druhotných surovinJak nalozit se vzniklou stavebni suti 2
Jak vidno, stavební odpady představují opravdu významný zdroj druhotných surovin. Plán České republiky týkající se odpadového hospodářství, počítá s tím, že opětovně bude využito až 75 % veškerých demoličních a stavebních odpadů. To předpokládá, že recyklace stavebních odpadů se stane dynamicky se rozvíjejícím oborem.
Uzákonění povinná likvidace stavební suti
Likvidovat stavební suť a další stavební odpad prostřednictvím sběrných dvorů anebo firem specializovaných na odvoz stavebního odpadu je v naší legislativě stanoveno jako zákonná povinnost všech občanů. Pokud tedy nemáte tu možnost jakýmkoli vhodným způsobem znovu využít stavební odpad pro svou další konstrukční činnost, můžete se obrátit přímo na některou ze specializovaných stavebních firem. Firma suť po dohodě nejen odveze, ale i zlikviduje.
Stavební suť s obsahem nebezpečných látekJak nalozit se vzniklou stavebni suti 3
Již 72 % obyvatelstva u nás třídí odpady. Bohužel se však stále se setkáváme s tím, že na okrajích anebo dokonce přímo v chráněných částech přírody vídáme nejrůznější stavební suť, kterou sem občas někdo vyveze. Taková černá skládka hyzdí přírodu a navíc je pokutována. Bohužel ale tato místa mohou významným způsobem přírodu a naše životní prostředí ohrozit, neboť stavební suť často obsahuje nebezpečné a jedovaté látky. Mnohdy nejsme schopni je ani sami odhalit. Právě z toho důvodu je důležité sjednat si odvoz stavební suti specializovanou firmou. Ta má nejen kapacitu, ale i časovou možnost suť odvést, ale také ji roztřídit a následně zlikvidovat, a to včetně jedovatých látek.
Firma musí mít oprávnění k převzetí odpadu
Podle platné legislativy v souladu se zákonem č.185 / 2001 Sb. O odpadech  jsou určené firmy, které jsou oprávněné k převzetí odpadu. To platí jak pro odpad stavební, tak i pro stavební suť. Každá taková firma musí být připravena se na vaši žádost prokázat platným oprávněním k těmto úkonům. Zároveň se vám může obvykle postarat také o veškerou agendu, která souvisí s odpadovým hospodářstvím. V případě potřeby můžete požadovat sběrné nádoby na odpad, a to i na odpad nebezpečný. Všechny musí být již od dodavatele řádně označeny.
Co všechno zahrnuje pojem stavební a demoliční odpadJak nalozit se vzniklou stavebni suti 1
Závěrem ještě důležitá zmínka, co všechno je zahrnuto v pojmu stavební a demoliční odpad. Jedná se o materiál, jehož obsahem bývají cihly, zdivo, keramické obklady, beton, sklo, plasty, dřevo střešní tašky, kovy, dehtové a asfaltové směsi, kamenivo, hlušina a vytěžená zemina. Dále může zahrnovat rovněž uliční smetky, stavební materiály s obsahem azbestu a izolační materiály.
Firmy zabývající se odvozem a likvidací stavební suti – KaiserServis, spol. s.r.o., Siegl Petr s.r.o., Havykont.s.r.o.,
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com