Jak na zařizování bytu

Rate this post

Máme rozhodnuto, kde a jak využijeme místnosti v našem budoucím domově a nastává čas na jejich zařizování. Vzhledem k tomu, že většina z nás ráda zařizuje, nemusí být už tyhle starosti tak zatěžující nebo nepříjemné, jak samotné obstarávání bytu. Ze všeho nejdůležitější je tedy vlastní představa toho, jak by náš byt měl vypadat. Ovšem ani bez nábytku to nepůjde. 

Jak na zarizovani bytu 1Zařizování bytu to není jen samotný nákup a rozmisťování nábytku, ale rovněž k němu patřící výběr doplňků a také maličkostí, které pomohou vytvořit z bytu útulný domov. 

Výběr nábytku

Zařizujeme-li první byt, ten bývá obvykle malý, musíme postupovat ještě více promyšleněji než u bytu většího. Chybou by bylo snažit se zastavět nábytkem veškerý volný prostor, který máme k dispozici. Rozhodně je vždy lepší upřednostnit kvalitní a účelnější kusy nábytku. Poté, co jsme se seznámili s nabídkou na trhu a důkladně proměřili rozměry místností, jednotlivé vybrané kusy nejlépe osobně vyzkoušíme. Záleží totiž i na našem pohodlí, tak neváháme usadit se do židlí, či křesel, vyzkoušet matraci v lůžku anebo systém otevírání skříněk. 

Jak na zarizovani bytu 2Co patří k základnímu vybavení 

Je jasné, že do úplných začátků potřebujeme lůžko pro každou osobu, stůl a židle rovněž podle počtu osob v bytě. Zařizujeme samozřejmě také podle svých finančních možností, a i tehdy, máme-li dostatek prostředků, nepořizujeme všechen nábytek zaráz. Nejprve koupíme základní vybavení a další věci pořizujeme až podle vznikajících dalších potřeb. 

Jak na zarizovani bytu 3Zařizujeme s plánkem 

Můžeme samozřejmě využít některého programu na modelování místností přes počítač, ale mnohdy postačí, pokud si nakreslíme jednoduchý plánek bytu s jednotlivými místnostmi. Ideální je měřítko 1 : 20, kdy 5 cm na papíře odpovídá 1 m ve skutečnosti. Začneme na něm nejprve umísťovat okna a dveře, neboť ta jsou pevně daná. Důležitý je i směr otevírání. Pak pokračujeme s vyznačováním výklenků, topných těles, vypínačů a zásuvek. Ve stejném měřítku si zhotovíme půdorysné tvary nábytku a můžeme si zkusit zařizování bytu nejdřív na papíře. 

Co by nemělo v bytě chybět

Kromě lůžek, židlí a jídelního stolu by v bytě neměla chybět ani šatní skříň, sedací souprava, pracovní stůl se židlí a také konferenční stolek a knihovna. Klasické nábytkové stěny dnes mývají podstatně menší rozměry, než tomu bývalo dříve a u knihoven je tomu podobně.  

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com