Jak na výsev macešek

1/5 - (2 votes)
Někteří z nás si rádi pěstují květiny sami, zvláště ty oblíbené. Pokud jste se letos i vy rozhodli vypěstovat si rostliny do truhlíku či květináče případně i do záhonu od semínka až k dospělé rostlině, možná vám přijdou vhod naše rady ohledně výsevu macešek, tolik oblíbených „kytiček s úsměvem“.

 
Macesky 3Občas se i zkušeným pěstitelům přihodí, že výsev nevzejde tak, jak by si představovali. Ze zklamání a nezdaru ale nelze vinit pouze semena se špatnou klíčivostí, ale často i naši vlastní neznalost specifik té které rostliny.
Jak zvýšit klíčivost semen
Semena macešek vyséváme zpravidla od června do září. Vzhledem k tomu, že jsou tato semena opatřena jakoby voskovaným ochranným povlakem, ten je třeba nějakým způsobem nejdříve narušit.  Udělá se to velmi snadno tak, že semena macešek smícháme s jemným pískem a společně tuto směs promneme v dlaních. Tím je možné dosáhnout takřka 100% klíčivost semen. Zajistíme-li následně dobré podmínky, jako jsou tma a teplota asi 20°C, dočkáme se vyklíčení asi za 3 týdny.
Postup při výsevu  Modre macesky
Jak jsme se již zmínili, semena macešek vyséváme v období od začátku června do konce září, podle toho, kdy chceme mít kvetoucí rostliny. Semena předem upravená promnutím vysejeme na povrch vlhkého substrátu například do truhlíku nebo do jiných vhodných nádob. Následně na osetý substrát připravíme navlhčený karton a položíme ho na substrát. Nádoby nebo truhlíky takto připravené umístíme na stinné místo a nezapomeneme je chránit před slimáky, mravenci a případnými dalšími škůdci.
Kontrola výsevu při klíčeníZlute macesky
Kromě ochrany před případnými škůdci musíme výsev kontrolovat pravidelně také proto, aby substrát ani na něm položený karton, po celou dobu klíčení nikdy nevyschly. Asi po 2 týdnech poprvé opatrně nadzdvihneme vlhký karton a podíváme se, zda semena pod ním opravdu klíčí. Jestliže již vyklíčilo alespoň třičtvrtě množství semen, můžeme již vlhký karton z povrchu zcela odstranit.  Avšak osetou nádobu ponecháme stále ve stínu a dbáme na ochranu před škůdci. Jakmile vyklíčí i zbytek semen, celou nádobu nebo truhlík přemístíme na polostinné místo.
Pikýrování neboli přepichování rostlinek
Po vytvoření dvou nejpozději ale čtyř pravých lístků macešky přepichujeme do nádob, ve kterých je budeme nadále pěstovat a rozmisťovat tam, kde mají sloužit k dekoračním účelům. Ihned po výsadbě macešky vydatně zalijeme a v zalévání pokračujeme, dokud dostatečně nezakoření.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová