Jak na vyplňování spár, opravu keramických obkladů a uvolněné dlažby

3/5 - (2 votes)

Jsou typy oprav, které se v domácnostech mohou neustále opakovat. A k nim patří i opravy uvolněné dlažby, opravy keramických obkladů a také vyplňování spár. Je tedy praktické o nich něco vědět, neboť nevíme, kdy se nám tyto znalosti mohou hodit v praxi.
Vyplňování spárJak na vyplnovani spar a opravu obkladu 3
Zjistíme-li vydrolené spáry, nejdříve poškozenou omítku vysekáme zednickým dlátem, vyškrábeme ji, například pomocí velké skoby, asi do hloubky 2 cm. Pečlivě ze spár vymeteme všechny zbytky. Otvor poté hodně navlhčíme vodou. Na hladítko si dáme namíchanou spárovací maltu. Odsud spárovací maltu nabíráme malou špachtlí a následně zatlačujeme do spáry. Na závěr uhladíme povrch tak, aby se co nejvíce přizpůsobil starému spárování.
Oprava keramických obkladůJak na vyplnovani spar a opravu obkladu 2
Obkládání celé stěny keramickými obklady přenecháme raději odborníkům, ale jednu nebo dvě kachličky můžeme nahradit i sami. Předem je třeba si zajisti spárovací tmel, lepicí tmel a pochopitelně i náhradní obkladačky. Obkladačku, která praskla anebo je jinak poškozená nejprve odstraníme pomocí kladívka a dláta. Při odstraňování musíme být opatrní, abychom nepoškodili ještě další sousední obkladačky. Následně odstraníme zbytky staré malty, místo důkladně vymeteme a celé vyčistíme. Na zadní stranu nové kachle si připravíme dostatečně vysokou vrstvu tmelu, tmel špachtlí důkladně rozetřeme, co nejrovnoměrněji. Obkladačku s tmelem přiložíme na místo a dostatečně ji přitiskneme. Vezmeme si vodováhu a zjistíme, zda je s ostatními kachlíky v rovině. Špachtlí odstraníme tmel vytlačený do okolí kachlíku. Necháme obkladačku zaschnout a až za 2 – 3 dny spárování doplníme. Mokrou houbou pak vymyjeme zbylou spárovací hmotu.
Jak na uvolněnou dlažbuJak na vyplnovani spar a opravu obkladu 1
Dlaždice v podlaze se někdy začne viklat. Může to být způsobeno nerovností podkladu. Dlaždice se někdy zcela uvolní. V tom případě je nutné ji opravit ihned, aby se nerozlomila. V praxi si počínáme obdobně, jako bychom vyměňovali obkladačku. Uvolněnou dlaždici co nejopatrněji vyjmeme, její rubovou stranu i boční hrany zcela očistíme od zbytků staré malty. Asi do hloubky 1 cm odstraníme, případně vysekáme z podlahy starou maltu. Aby na místě nezůstaly drobné úlomky, místo vysajeme. Očištěné místo lehce navlhčíme. Na dlaždici naneseme vrstvu lepicího tmelu a zasadíme ji na místo. Utlačíme ji za současného mírného posunování, jak až nám sousední dlaždice dovolí. Takto vytlačujeme spárami zbytky tmelu, dokud se dlaždice nezdá být ve stejné úrovni, jako dlaždice okolní. Přiložíme vodováhu a ověříme si, zda tomu tak opravdu je. Tmel necháme zatvrdnout a pak proškrábnutím odstraníme jeho zbytky ze spár. Vyplníme spáry spárovací hmotou a opět zarovnáme. Pak nějakým vhodným způsobem vyměňovanou dlaždici označíme a minimálně 2 týdny na ni nešlapeme.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com