Jak na výběr žebříku

Rate this post

Jestli jste si doposud mysleli, že vybrat ten správný žebřík je hračka, pak možná změníte názor. Vlastností, které by měl správný žebřík mít, je víc než jen dostatečná délka a nízká hmotnost. Navíc nízká hmotnost žebříku nemusí být ve všech případech výhodou. 

Jak na vyber zebriku 1Nejdříve zvažte, co od žebříku očekáváte

Všichni dobře víme, že se bez žebříku nebo alespoň bez štaflí neobejdeme. Těžší dřevěné štafle mohou být jak bezpečnější, tak stabilnější. Pokud tedy ještě slouží, není nutné se jich zbavovat. Například pro použití v domácnosti postačí opatřit je plastovými návleky, aby nepoškrábaly podlahu. Štafle jsou na rozdíl od žebříků navíc vhodné i do nerovného terénu. Jsou-li štafle vaším favoritem, pak vězte, že vám postačí mít je zhruba o metr kratší než místo, kam potřebujete dosáhnout. Pracujete-li ve výškách často a třeba i rádi, ze žebře ve svém volnu prakticky neslezete, pak rozhodně zvažte nákup profesionálního výrobku. Profi žebříky mají vzdálenost jednotlivých příček obvykle 30 cm. 

Jak na vyber zebriku 2Nejen materiál rozhodne

Materiálovou jedničkou na trhu jsou v současnosti hliníkové žebříky. K čemu žebřík či štafle budete nejvíce používat, to by zároveň mělo rozhodnout o vaší volbě. Pochopitelně bude rozdíl, zda žebřík budete používat i jinde než doma k výměně žárovek a věšení závěsů, ale jestli s žebříkem počítáte i na chatu, kde ho uplatníte při čištění okapů nebo stříhání živého plotu. A pokud potřebujete žebřík ke všem výše vyjmenovaným činnostem a možná ještě na malování, pak byste pravděpodobně měli mít oba typy žebříků, či štaflí. V hliníkovém provedení je sortiment nejširší. 

Jak na vyber zebriku 3Přednosti hliníkových produktů

Opravdu dlouhá životnost, k tomu snadná skladovatelnost i jednoduchá údržba a nízká hmotnost, to je výčet těch nejlepších vlastností hliníkových žebříků a štaflí. Ovšem nízká hmotnost může být někdy i na závadu. Takové žebříky nemusí být zrovna stabilní a tudíž ani bezpečné. Možná vám postačí hobby žebříky. Rozchod jejich stupňů je obvykle ve vzdálenosti 25 cm.  Ačkoli na nich nenajdete žádné sváry, jsou povětšinou vyráběny z takzvaných svařovaných profilů tloušťky 1,2 mm. V profesionální kategorii mají typy žebříků z válcovaných plechů už ale tloušťku 1,4 mm. Ještě pevnější je pak protlačovaný hliník. 

Žebříky pro práci s elektřinou 

Jak pro laiky, ovšem hlavně pro profesionály v této oblasti jsou k dostání laminátové žebříky. Na takovou práci je potřeba mít nevodivý materiál, navíc snadno přenosný, tudíž lehký. Tyto výrobky jsou však na trhu v naprosté menšině, prodávají se tedy jen v omezených variantách a rozměrech.

Pamatujte:

Pro nákup žebříků platí jiné pravidlo, než pro nákup štaflí. Žebříky totiž při práci budete naklánět zhruba o 70 – 80 stupňů, tím se jejich výška sníží, s tím je třeba počítat. A co se nosnosti týče, ta je u jednotlivých příček žebříků i štaflí obvykle 150 kg, takže tady výmluvy na svou příliš vysokou hmotnost pravděpodobně nebudete moci uplatnit, abyste se z práce na žebříku vykroutili.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com