Jak na výběr výplňových trvalek

Rate this post

Výplňové trvalky jsou skvělým prostředkem pomoci s vyplněním hluchých míst na zahradě. Vzhledem k tomu, že rostou spolehlivě a takřka bez velkých pěstebních nároků, jsou k tomuto účelu ideální. Zakrátko tak díky nim vzniknou na zahradách z holých míst zajímavá zákoutí, na která bude radost pohledět.
Jak na vyber vyplnovych trvalek 1
Co se nehodí na velké plochy
V zahradách, kde je třeba pokrýt větší plochy, se nehodí na vyplňování prostoru mezi rostlinami ani štěpka, ani kůra. Tento materiál je třeba neustále doplňovat a tmavá barva nevypadá na záhonech v zahradě zrovna vesele. V letních měsících navíc přitahuje sluneční paprsky, což je příčinou toho, že půda pod tímto materiálem brzy vysychá.
Vzor hledejme v přírodě
Zahrada je vlastně odrazem naší snahy přesunout kousek přírody na svůj pozemek. A tak bychom si měli brát vzor z přírody. Nedělat žádná násilná opatření, sledovat vývoj jednotlivých druhů rostlin v jejich přirozeném prostředí a následně se snažit vytvořit jim takové prostředí i na své zahradě.
Jak na vyber vyplnovych trvalek 3
Jak postupovat při výběru
Pokud některá místa na zahradě nesplňují vaše představy a vy od tohoto místa očekáváte víc, vsaďte právě na výplňové trvalky.

  • Vybírejte dostupné rostliny. Byla by škoda ztrácet čas sháněním rostlin, které jste si předem našli například v některém katalogu a ony na našem trhu třeba vůbec nejsou dostupné.
  • Volte rostliny levnější. Na osázení plochy o 2 nebo 3 m2 je zapotřebí cca 15 rostlin. Díky volbě dostupnějších a levnějších rostlin se vám výsadba tolik neprodraží.
  • Z dostupného sortimentu vyhledejte dobře rostoucí druhy. U výplňových trvalek je požadován rychlý nárůst rostlinné hmoty, díky tomu trvalky dostatečně rychle vyplní hluchá místa.
  • Zvolte vhodné umístění. Rostlina se musí na danou plochu v zahradě hodit vzhledem k požadavkům na půdu a zastínění. Budete-li chtít pěstovat stínomilnou trvalku na slunném místě, bude v letním úpalu jistě velice trpět.
  • Vysazujte jen osvědčené typy trvalek. Nejlepší variantou je obvykle květinový dar od známých, sousedů nebo zahradníků. Ti už mají zkušenosti s danou rostlinou, vědí i to, kde se jí daří nejlépe a jistě vám poradí i s tím, kam ji máte zasadit na své zahradě.

Stinná místa: břečťan, plicník, zběhovec, hluchavky, kapradiny, pachysandra, barvínek, jarmanka.
Vlhké plochy: černohlávek, pryšec, rdesno, škornice, vrbina, kontryhel.
Slunná místa: tařice, tařička, kakost, olověnec, čistec, rožec.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com