Jak na výběr správné úchytky či rukojeti

Rate this post

Najít náhradu za zlomenou nebo jinak poškozenou úchytku nemusí být právě jednoduché. Prodejny a obchodní řetězce sice nabízejí velký výběr ozdobných, ale i jednoduchých úchytek, ale po určité době svůj sortiment obmění, a tak jste obvykle nuceni předělat všechny úchytky, což je často nejen zbytečné, ale i finančně náročné.

Jak vybírat úchytky:

Jak na vyber uchytky nebo rukojeti 1

1. Montované úchytky volte vždy tak, aby se hodily k materiálu zásuvek či dvířek. Neopomeňte ani to, aby se hodily k celkovému vybavení vašeho bytu či alespoň dané místnosti. Jednotný styl by měl být patrný na první pohled, neboť jinak se vám nepodaří dosáhnout harmonického dojmu.

2. V prodejnách naleznete velký výběr úchytek z kujného železa nebo z mosazi v ozdobném provedení. Výměna některé z nich však v budoucnu může představovat problém, neboť zdobení bývá odlišné a najít takovou stejnou po nějakém čase může být dokonce nemožné. Vyplatí se tedy vždy koupit alespoň o jednu více, abyste nemuseli kvůli jedné úchytce v budoucnu vyměňovat všechny.

Jak na vyber uchytky nebo rukojeti 2

3. Princip upevňování úchytek je u všech totožný. Upevnění se provádí vždy z vnitřní strany nábytku pomocí jednoho, případně dvou šroubků. Výhodné je použití šroubků s plochou hlavou, které splývají s povrchem nábytku.

4. Výběrem úchytkových misek, které příliš nepřečnívají, předcházíte zranění v malých a stísněných prostorách. Úchytkové misky se vyrábějí z kovu, plastu, ale i ze dřeva. Jsou velmi praktické, neboť nebrání procházení v úzkých prostorách.

5. U historických skříněk, památečních truhel a dalšího specifického nábytku byste měli volit historicky správné úchytky a rukojeti. I když se již dnes vyrábějí takovéto části převážně strojově, vždy si člověk povšimne nejprve uměleckého zpracování. Nevíte-li si rady s výběrem úchytek k historickým skříním nebo truhlám, navštivte zámek nebo muzeum a zde se inspirujte nebo informujte.

Jak na vyber uchytky nebo rukojeti 3

6. Často používané úchytky by měly být vyrobeny z dostatečně trvanlivého materiálu. Každodenní využívání úchytek si žádá pohodlné úchytky, které se dají dobře uchopit. Zohledněte také velikost zásuvek a dvířek, ke kterým úchytky kupujete. Velikostně by vše mělo rovněž ladit. Zásuvky, které se těžko otevírají, by měly mít úchytky se dvěma uchycovacími šrouby. Pamatujte, že na malých dvířkách velká úchytka přiláká nežádoucí pozornost, zatímco na velkých dveřích skříně se malá úchytka v podobě knoflíku prakticky ztratí.

7. V kuchyni se vyplatí dát přednost úchytkám z plastu před dřevěnými úchytkami anebo úchytkami z leštěných materiálů, a to z ryze praktického hlediska. Plastové úchytky nejsnáze vyčistíte. Na leštěném povrchu bude vidět každý otisk prstu, každá mastnota anebo nečistota. U dřevěných úchytek je ta nevýhoda, že po nějaké době vypadají jako opotřebovaná, a to i tehdy, když byly původně nalakované.

Výběr správné úchytky bývá často kompromisem mezi estetickou a funkční stránkou. Neobvyklé moderní nábytkové kusy si vyžádají spíše módní podobu úchytek.

Foto: Shutterstock.com