Jak na to, aby vaše Vánoce nebyly příliš nákladné

Rate this post

O tom, že Vánoce jsou obdobím zvýšených výdajů, nikdo z nás jistě nepochybuje. Ale i nad očekávanými nebo náhlými výdaji peněz se dá zvítězit. Stačí vědět, jak na to. Díky našim radám to dokážete i vy!

Stromeček stačí menší, nebo využijte neobvyklé řešení

Vánoční stromeček nemusí zrovna prorážet díru ve vašem stropě, aby se vaše Vánoce vydařily. Za menší stromeček utratíte méně anebo si pořiďte stromeček v nádobě, který vám poslouží několik let po sobě. Dnes jsou rovněž moderní různá alternativní řešení, která živý stromeček nahradí. Vyřežte si stylizovaný stromeček například z dřevěné palety a jen ozdobte světýlky. Nebo si vyrobte stromeček ze šišek, které svázané drátkem vytvarujete podle homolovité základny z kartonu.

Některé dárky, jmenovky a balicí papír si můžete vyrobit sami  

V tomto směru jsou kreativci vždy ve výhodě. Nápady na dárky mají vlastně v průběhu celého roku a mohou tak připravit s předstihem dárek každému členovi rodiny podle jeho zájmů. Zajímavý balicí papír může vzniknout například z klasického balicího papíru ve spojení s technikou decoupage nebo orazítkováním pomocí vzorů vyřezaných do brambor. Vyrobit jmenovky může být nejen zábava, ale velká radost, když pod stromečkem potěší stejně jako pěkné balení a netradiční vánoční dárek. Stačí jen mít představu o tom, co obdarovaného opravdu potěší.

Dárky nakupujte raději přes internet

Mnoho času i peněz ušetříte nákupem dárků z pohodlí domova. Musíte ale myslet na jejich objednání s dostatečným předstihem. Při nákupech přes internet můžete srovnat ceny stejného zboží v různých obchodech a nakoupit tam, kde je nejlevnější. Při osobní návštěvě obchodního centra utratíte mnohem víc i za zboží, které jste původně koupit ani nechtěli. A může se vám nakonec stát, že dárek, pro který jste tam šli, ani nepořídíte. Čtyřtýdenní předstih by vám při nákupu dárků přes internet měl stačit.

Potraviny nakupujte s rozumem

Jistě se vám už několikrát stalo, že jste museli některé jídlo o Vánocích vyhodit. Jednak se zkazilo proto, že jste ho neměli kde uskladnit, protože vaše lednička praskala přes Vánoce ve švech anebo jste připravili salátu k štědrovečerní večeři takové množství, že už ho druhý a třetí den nikdo nemohl ani vidět. Při nákupu se spíše zaměřte na trvanlivější potraviny anebo zkrátka nenakupujte všeho tolik, jako by obchody měly být zavřené celý týden.

Domov dekorujte s rozumem a citem

Stačí mít dobrý nápad a svůj domov na Vánoce ozdobit něčím originálním a opravdu osobitým. Rozhodně tak sklidíte větší pochvalu, než když bude byt dekoracemi přeplácaný a v každém okně budou blikat jiné světelné řetězy, které vám už třetí den nebudou příjemné. Využijte k výzdobě interiéru i exteriéru darů přírody. Sami si vyrobte umělý sníh z holicí pěny a škrobové moučky, které důkladně promísíte a nazdobte s ním třeba šiškový věnec na dveře nebo girlandu z jehličí, kterou pověsíte na zábradlí u vchodu do domu.

Berte to tak, že Vánoce jsou o tom, abychom byli v pohodě a mezi svými, nikoli přetažení a ve stresu. Usnadněme si tedy letošní přípravy, jak nejvíce to půjde, a věnujme ušetřený čas své rodině. Buďme hlavně spolu.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com 

474 total views, 1 views today