Jak na opravu kapajícího kohoutku

5 (100%) 1 vote

Kapající vodovodní kohoutek je zcela běžným jevem v každé domácnosti. Čím dříve přistoupíte k jeho opravě, tím více zbytečně proteklé vody ušetříte. Nechcete-li platit zbytečné náklady, připravte si potřebné nářadí a pusťte se do toho s námi podle našeho návodu. 

Co je dobré vědět předem

Jak na opravu kapajiciho kohoutku 1

Beztlakové přístroje uložené pod umyvadlem mohou mít problém s kapajícím kohoutkem při přípravě teplé vody. Voda se ohříváním rozpíná, a tak dochází ke kapání vody. U těchto přístrojů se však nejedná o jejich vadu.

Na co dbát již při nákupu armatury

Již při samotném nákupu armatury byste si měli pořídit několik náhradních těsnění. Díky němu pak budete na případnou opravu dokonale připraveni. Při nákupu dbejte na to, aby se dala armatura snadno udržovat. Měla by nabídnout možnost snadného rozmontování anebo by měla být vyrobena z dílů, které se neopotřebují snadno anebo nejsou náročné na údržbu.

Co si připravit k opravě kapajícího kohoutku

Jak na opravu kapajiciho kohoutku 2

Na opravu kapajícího kohoutku budete potřebovat: kleště na armatury, stranové klíče různých velikostí, vhodné těsnění, tuk na armatury a měkký nejlépe flanelový hadřík, přes který upnete kleště na armaturu, abyste ji nepoškrábali.

Jak postupovat při samotné opravě

Jak na opravu kapajiciho kohoutku 3

1. Prvním krokem je uzavření hlavního přívodu vody. Pak vytáhněte páku kohoutku. U starších typů vodovodních armatur je nutné kohoutek zcela otevřít a odšroubovat jej kleštěmi na armatury. Pokud nemáte k dispozici kleště na armatury, použijte hasák, ale kohoutek nejprve obmotejte měkkým hadříkem.

2. Následuje uvolnění ventilu pomocí vhodného klíče na šrouby.

3. Příčinou kapání kohoutku bývá obvykle podložka kohoutku čili malé těsnění.

4. Těsnění je zajištěnou malou matkou, kterou je třeba rovněž uvolnit pomocí klíče na šrouby.

5. Nyní vyměňte těsnění a jednotlivé části opět sešroubujte dohromady. Postupujte opačně, než při demontáži. Nakonec závit vřetena vnitřní části promažte malým množstvím tuku na armatury.

Doufejme, že oprava kapajícího kohoutku se povedla a k opravě zařízení nebylo potřeba žádného složitějšího zásahu. Uvolněte uzávěr hlavního ventilu a opravený kohoutek vyzkoušejte.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com