Jak na kunu v domě

Rate this post
Takové malé pěkné zvířátko a jak dokáže potrápit mnohé majitele domů a chalup! Kuny se usidlují na různých místech, výjimkou nejsou stodoly, půdy ani kapoty aut. Jak je z těchto míst vypudit, to je námět našeho dnešního článku.


jak na kunu v dome 1Kuna, jako nevítaný host a častý problém ve venkovských domech, zahradních chatách a také v zemědělských staveních představuje pro většinu z nás problém znepříjemňující nám život, přesto, že dokáže vychytat v domě myši i potkany. Existuje docela velké množství způsobů a metod, jak se kuny zbavit, je však nutno říci, že žádná z nich nefunguje stoprocentně.
Zvukový odpuzovač hlodavců    
Tam, odkud chcete kunu vystrnadit, umístěte zvukový odpuzovač hlodavců. Jedná se o malý přístroj využívající vysoké citlivosti sluchu kun. Kuny dokážou slyšet zvukové signály v pásmu ultrazvuku. Jedná se o přístroj v cenové relaci od 100,- do 300,- Kč podle typu a výrobce. Plašič vyhání kuny prostřednictvím vysílaných nepříjemných ultrazvukových signálů. Signály jsou pomocí elektronických obvodů upraveny tak, aby si kuny a další živočichové na zvuk přístroje nezvykli. V závislosti členitosti prostoru je účinná plocha odpuzovače do 200m2. Pro člověka je kmitočtová oblast, ve které plašič pracuje, za hranicí slyšitelnosti, to je nad 20 000 Hz. To je důvodem, proč člověka neobtěžuje, zatímco kunu vyžene. Zvlášť účinné jsou modely vydávající přerušovaný tón o vysokém kmitočtu. Mají světelnou signalizaci v podobě blikající diody, která nám dá najevo, že přístroj funguje.
Zábrany, které kuna nepřekonájak na kunu v dome 2
Bohužel není mnoho překážek a zábran, které by kuna nepřekonala, ale to, co nepřekoná zcela jistě je silný plech a také beton. Pokud se vám podaří dokonale zabezpečit všechny vstupní otvory, může být vyhráno. V uzavíratelných nebo v uzavřených prostorách se dá takto kuny zbavit. Ovšem musíte být obezřetní, abyste kunu neuzavřeli uvnitř.
Značkování psem
Máte-li tu možnost, přiveďte do míst, kde se kuna vyskytuje alespoň 1 x za týden psa, aby toto místo označkoval.  Jako odpuzovač kun tato metoda funguje docela dobře.
Kuna i její trus intenzivně zapáchají
Bohužel kuna dosti silně zapáchá a rovněž i její trus. Jistou možností je rozptýlit po půdě nebo místu, kde se kuna vyskytuje silně vonící látku, například kozlíkové kapky, čpavek nebo parfém, který vám nevyhovuje. Vůně linoucí se z vaší půdy budou možná ještě silnější, ale máte šanci, že kuna uzná převahu silnějšího soupeře a svůj úkryt opustí.
Vyčerpali jste všechny možnosti
Máte pocit, že už jste vyčerpali všechny možnosti a kuna u vás bydlí dál? Pak můžete zkusit ještě nejrůznější takzvané „babské rady“ jako je například sbírání vlasů, třeba od kadeřnice, které pak dáte na místo, kde se kuna vyskytuje, jí se to nebude líbit a uteče. Nebo kuně pustit nahlas rádio a ona bude nepravidelnými zvuky tak vyplašená, že nakonec uteče. Jestliže ani tyto možnosti nezabraly, můžete požádat myslivce z honebního společenstva nebo profesionála o odlov kuny. Od 1. listopadu do konce února má kuna dobu lovu. Po zbytek roku je hájená.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com.