Jak na broušení staré dřevěné podlahy

Rate this post

 

Často nevyhnutelnou úpravou nejen starých, ale i nově pokládaných dřevěných podlah je jejich broušení. Broušení můžete zvládnout jak svépomocí, tak prostřednictvím odborné firmy. Pokud se ale budete do broušení pouštět sami, respektujte osvědčená pravidla profesionálů.   

jak na brouseni stare drevene podlahy 2Ať už brousíte parketovou podlahu doma, nebo palubkovou podlahu na chalupě či chatě, postup při renovaci bude prakticky shodný. Hlavním předpokladem úspěchu bude kvalitní bruska. 

Brusku nemusíte kupovat

Když nejste profesionálové, nepotřebujete mít brusku neustále doma, nemusíte si ji tedy kupovat, postačí si ji vypůjčit u některé z podlahářských firem, nebo v půjčovně nářadí. Jako zálohu na brusku budete muset složit příslušnou zálohu ve výši několik tisíc Kč. Podlahářské firmy mívají širší výběr brusek a také lépe udržovaných, neboť je sami používají. Na kvalitu je tu spolehnutí. 

Brusný materiál, laky a tmely

Brusné pásy nebo kotouče můžete zakoupit. Tuto možnost nenabízejí jen specializované obchody, ale také půjčovny oproti složené záloze. Laky, tmely a brusný materiál rovněž prodávají v půjčovnách, stejně tak, jako by vám měli poskytnout návod k obsluze. Nechte si práci s bruskou vysvětlit, abyste předešli zbytečným a mnohdy i nenávratným škodám na vaší podlaze.  

jak na brouseni stare drevene podlahy  1Příprava podlahy na broušení 

Dřevěné prkenné, ale i parketové podlahy je nutné předem na broušení připravit. Nutné je hlavně podlahu pečlivě zamést, upevnit uvolněná prkna anebo parkety. Dále odstraňte veškeré překážky, které by mohly poškodit brusný kotouč, nebo pás. Je nutné i odstranění soklových lišt. Trčící hřebíky, které se také občas vyskytnou zvlášť u starých prkenných podlah, je nutné dostatečně dorazit. Hřebíky by při broušení nejen zavazely a mohly by poškodit brusný materiál, mohla by navíc vzniknout také jiskra, a ta způsobit vznícení jemného vybroušeného prachu.  

jak na brouseni stare drevene podlahy  3Hrubé a jemné broušení 

Hrubá zrnitost brusiva je určena k odstraňování nečistot, nerovností a prošlapaných ploch nebo skvrn na podlaze. Hrubé broušení zanechá jisté stopy a ty je nutné dále odstranit jemným brusivem. Poslední broušení proveďte ve směru dopadu světla. Máte-li podlahu z mozaikových parket, provádějte všechny pracovní úkony pod úhlem 45°.To pomůže nevybrousit měkké části dřeva. V případě palubek a vlysů je doporučováno pracovat pod úhlem 7 – 15°. Jemné broušení by mělo respektovat směr žilkování dřeva. Rozhodně nikdy nepřeskakujte více než jeden stupeň zrnitosti a po každém dílčím broušení podlahu vždy dokonale vysajte.   

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com